reklamengel
16 Mayıs 2021 Pazar
Anasayfa > EKONOMİ > THY son kararını verdi
THY son kararını verdi

THY son kararını verdi

08.06.2012 00:32 12 14 16 18 yazdır
Türk Hava Yolları 'iş yavaşlatma' nedeniyle iş akdine son verdiği 305 çalışanıyla ilgili son kararını vererek, geri alınma talebini kabul etmedi.
Türk Hava Yolları 'iş yavaşlatma' nedeniyle iş akdine son verdiği 305 çalışanıyla ilgili son kararını vererek, geri alınma talebini kabul etmedi. Bu kararla birlikte, THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'nun dün verdiği olumlu mesajlarla yumuşayan hava da 28 saat gibi kısa sürede yeniden sertleşti.

Dün sabah 10.00 civarında ekonomi basınıyla bir araya gelen Topçu, süreçle ilgili olumlu mesajlar vererek personelin geri alınması konusunun yeniden görüşüleceği mesajını iletmişti. Verilen mesajı bu sabah olumlu değerlendiren Hava-İş Sendikası, yaklaşımı 'erdemli' bir davranış olarak niteledi.

Gün içerisinde Çalışma Bakanı Faruk Çelik de işten çıkarılanları umutlandıran açıklamalarda bulunarak, haksız yere iş akdinin feshi söz konusu ise geri alınma konusunda gerekli çalışmaların yapılması yönünde görüş bildirdiklerini söyledi.

Ancak, saat 14.30'da bu olumlu hava THY'den ret kararıyla bozuldu.

Bunun üzerine Hurriyet Dünyası'na açıklamalarda bulunan Hava-İş Sendikası yetkilileri, sendikanın tonunu sertleştireceğinin sinyalini vererek, "THY bu işten çok zarar görecek. Eylemlerimizi yoğunlaştıracağız" dedi. 

THY : "İşten çıkarmalar hukuki"

THY konuyla ilgili yaptığı açıklamada, gerçekleştirilen eylemin yasadışı olduğuna bu nedenle işten çıkarmaların hukuki olduğuna vurgu yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Türk Hava Yolları A.O. 4 Haziran 2012 Pazartesi günü Hava-İş Sendikası yetkililerini Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin sürdürülmesi, mutabakatla çözüme ulaşılması için toplantıya davet etmiştir. Hava-İş Sendikası yetkilileri ile 5 Haziran 2012 Salı günü yapılan görüşmede, Sendika yetkilileri işten çıkartılanların tekrar işe alınmalarını talep etmiştir. Bu talebin Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu’nda değerlendirileceği cevabı verilmiştir.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu, 7 Haziran 2012 tarihinde (bugün) yaptığı toplantıda,

- Sendika’nın yaptığı çağrının ve işe gelmeyen personelin eyleminin yasadışı, bu nedenle Türk Hava Yolları tarafından yapılan işten çıkarmaların ise hukuka uygun olduğu,

- Sendika’nın yasadışı eylem çağrısına uymanın hukuki yaptırımları hakkında tüm çalışanların bilgilendirildiği, 15 bini aşkın çalışanın çok az bir kısmının uyarıları dikkate almayarak yasadışı eyleme katıldığı, bunun sonucunda oluşan maddi zararın boyutları dikkate alınarak, iş akti feshedilen personelin tekrar işe alınma talebinin kabul edilmemesine karar vermiştir.

Alınan bu karar ve Türk Hava Yolları A.O.’nun Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerini sürdürme niyeti Sendika yetkililerine iletilmiştir."

"THY BU İŞTEN ÇOK ZARAR GÖRECEK"

Bakan Faruk Çelik’in işten çıkarılan THY personelinin işe geri alınmaları çağrısından kısa bir süre sonra THY’den gelen ‘olumsuz’ açıklama sonrası Hava İş Sendikası’ndan sert bir açıklama yapıldı. hurriyet.com.tr’nin sorularını yanıtlayan Hava İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Yağcı, “THY bu işten çok zarar görecek, 305 arkadaşımızın durumunun görüşülmediği bir masada olmayız” dedi.

THY’nin aldığı karardan sonra sendika olarak hem yurtiçinde hem yurdışında eylemlerini yoğunlaştıracaklarını söyleyen Yağcı’nın görüşleri şu şekilde: “İşten çıkarılan arkadaşlarımızın tartışılmadığı bir masayı kabul etmeyiz. Hem yuriçinde hem yurtdışında eylemlerimizi yoğunlaştıracağız.  Havaalanında yolculara bülten dağıtmaya başladık. Buradaki eylemlerimiz sürecek. Yurt dışında bulunan THY büroları önünde basın açıklamaları yapılacak.  Küresel ölçekte bir dayanışma eylemi düzenleniyor. Bu son karar çalışan arkadaşlarımızın moralini çok daha bozdu. Bu durum iş güvenliğini de tehlikeye sokuyor. Buradaki eylemimize çok büyük bir destek var. Hem siyasi partilerin hem sivil toplum örgütlerinin büyük bir desteği var.”

 

reklam
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri