11 Nisan 2021 Pazar
Anasayfa > EKONOMİ > SSK DA BÜYÜK VURGUN TESPİTİ
SSK DA BÜYÜK VURGUN TESPİTİ

SSK DA BÜYÜK VURGUN TESPİTİ

26.09.2013 12:24 12 14 16 18 yazdır
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) Sigortalı Emeklilik Daire Başkanlığı'nda milyonluk vurgun yapıldığı iddiası gündeme bomba gibi düştü.
 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) Sigortalı Emeklilik Daire Başkanlığı'nda milyonluk vurgun yapıldığı iddiası gündeme bomba gibi düştü. Haberimiz üzerine Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nden açıklama geldi.

Ömer Süt'ün haberi?.

Emeklilik aylıklarının ödendiği SGK'nın Sigortalı Emeklilik Daire Başkanlığı'nda akıllara durgunluk veren bir yolsuzluk ortaya çıktı. İddiaya göre daire başkanlığı içerisinde oluşturulan bir şebeke, kendi hesaplarına yüklü miktarda para aktardı.

Peki şebeke bunu hangi yöntemle yaptı?

Şebeke, ilk önce kurumdan emekli aylığı alırken hayatını kaybeden ve geride aylık alacak hiç kimsesi bulunmayan emeklileri tespit ediyor. Sonra da şebeke, bakanlık dışındaki şebeke üyelerini ölen kişilerin eşi ya da çocuğu gibi gösteriyor. Şebeke, son olarak da ölen emekli vatandaşlar üzerinden hesaplarına toplu paralar aktararak aylık bağlıyor. Şebekenin 2009 yılından bu yana bu yöntemle 1 milyonu aşan yüklü miktarda para aktardığı belirtiliyor.

Sistem üzerindeki güvenlik açığını fark eden ve yolsuzluğu ancak tespit edebilen Sigortalı Emeklilik Daire Başkanlığı ve Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü yöneticilerinin olayı örtbas ettiği ve olayın basına sızmaması için büyük çaba sarf ettiği iddia edildi.

BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

Sigortalı Emeklilik Daire Başkanlığı'nın personeli olarak görev yapan ve şebekenin ele başlarından olduğu iddia edilen L.D'nin, bakanlık dışındaki yakınları olan D.D., B.D., A.A ve onlarca kişiye daha yüklü miktarda para aktardığı iddia edildi.

HABER DOĞRU AMA EKSİKLER VAR

İddialarla ilgili olarak haber7.com'a açıklamada bulunan Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, olayın kısmi olarak doğru olduğunu ve olayla ilgili soruşturmanın da devam ettiğini ifade etti. Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürü Cevdet Ceylan tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Haberinizde geçen bilgilerin bir çoğu gerçek dışı ve yoruma dayalıdır. Konu ilk defa 2013 yılı Mayıs ayı sonunda Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığımızın yaptığı rutin kontrollerde tespit edilmiştir. Yapılan kontrollerde bir çalışanımızın yakınlarına para gönderdiği ve bunu ilk defa 2013 Nisan ayı sonunda yaptığı tespit edilmiştir. İlk tespitten sonra derhal çalışanın bütün bilgisayar yetkileri iptal edilerek, daire başkanlığınca detaylı inceleme başlatılmıştır. Yapılan detaylı incelemede adı geçenin akrabalarından birkaç kişiye bu işlemi yaptığı görülünce, gönderilen paraların büyük çoğunluğu çekilmeden bankadan geri çekilmiştir. Ancak paraların bir kısmının da çekildiği anlaşılmıştır. Ancak gönderilen para haberde ifade edildiği gibi milyonlarca lira değildir, gönderdiği paralar 15 ila 29 bin lira arasında değişmektedir.

"SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU"

İlk tespitlerden sonra olayın organize olabileceği ve içeriden başka yardımcı olanlar olabileceği düşüncesi ile emniyet , teftiş kurulu ve hukuk müşavirliği ile görüşülerek, konu kurum başkanı oluru ile teftiş kuruluna ve hukuk müşavirliğine intikal ettirilmiştir. Hukuk müşavirliğince ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulmuş, iki müfettiş konuyu incelemeye başlamıştır. Müfettişler ilk iş olarak ilgilinin yerinin değiştirilmesi kararını iletmiş ve işlem yapılmıştır. Konunun haberde belirtildiği gibi örtbas edilmesi, kapatılması, suç duyurusunda bulunulmaması, müfettişe gönderilmemesi, olayın yıllardır devam etmesi kesinlikle sözkonusu değildir."

[email protected]

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri