11 Nisan 2021 Pazar
Anasayfa > DERNEK-SENDİKA > SAMSUN YAZARLAR DERNEĞİ (SAY-DER)

SAMSUN YAZARLAR DERNEĞİ (SAY-DER)

23.03.2012 23:34 12 14 16 18 yazdır
Samsunda bulunan Yazar Şair ve Edebi eser sahipleri üye olup, mesleki çalışmalarını bir çatı altında yürütmek maksadıyla kurulmuştur. Yönetim kurulu Başkanlığını (Kurucu Başkan) Ahmet Seven yürütmektedir.
SAMSUN YAZARLAR DERNEĞİ (SAY-DER)

 SAMSUN YAZARLAR DERNEĞİ (SAY-DER) - 55.019.124

Samsunda bulunan Yazar Şair ve Edebi eser sahipleri üye olup, mesleki çalışmalarını bir çatı altında yürütmek maksadıyla kurulmuştur. Yönetim kurulu Başkanlığını (Kurucu Başkan) Ahmet Seven yürütmektedir.

 

    Samsun Yazarlar Derneği (SAY-DER) 09.05.2005 yılında kurulmuş olup başlıca amaçları:

 

       Yazar, Şair, Ozan, Halk Aşığı, Fikri mülkiyet yasası dâhilinde yapımcı belgesi olan yapımcı, İlim-Fikir, Eğitim, Kültür-Sanat (Musiki, Resim, Fotoğraf) Turizm, Tarih, Sosyal, İktisat, Tıp, Basın-Yayın ve Edebi sahalarda faaliyet gösteren, katkıda bulunan eleman ve fertleri bir araya getirerek üyeleri arasında maddi-manevi ve mesleki yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak, onların sosyal, kültürel ve ilmi ihtiyaçları ile ilgilenip hak ve menfaatlerini mevcut kanunlar kapsamında takip etmek ve korumak.

       Üyelerinin eserlerinin yayınlanması ve tanıtılmasında yardımcı olmak. Eserlerinden doğan hukuki ve iktisadi haklarını savunmak, Sosyal açıdan güvenliğe kavuşmaları için gayret göstermek. Mesleki dayanışmayı sağlamak ve geliştirilmesine katkıda bulunmak.

        Üyelerini Ülke içi ve ülke dışında gereği gibi temsil etmek.

Üyelerinin Kültür, Eğitim, Fikir ve Sanat hayatında etkin bir şekilde yer alabilmelerini sağlamak.

        Yazar, Şair ve Sanatçılık mesleğinin itibarını korumak ve birikimlerinden istifade edilmesini sağlamak.

         Mensuplarının karşılaşabilecekleri siyasi ve iktisadi zorluklar karşısında ihtiyaçları olan her türlü maddi ve manevi yardımda bulunmak,  gerekli çalışmalar yapmak fonlar oluşturmak.

Sosyal-Kültürel, Milli ve Manevi yönden memleket meselelerindeki görüşlerini, toplantı, açıkoturum, basın bildirisi ve konferanslarla ifade ederek, yayın organlarına ve kamuoyuna duyurmak. Bu konuda gerekirse diğer sivil toplum kuruluşlarıyla ortak hareket ederek, oluşan platformlarda yer almak.

       Samsun, Bölge ve ülkemizin Kültür, Eğitim, Sanat, Turizm, Tarih, İlim, Edebiyat ve eserlerine katkıda bulunmak, bunun için faaliyetler gerçekleştirmek. Gazete, Dergi, Bülten vb. yayın organları neşretmek. Radyo ve Tv. Yayınlarında yer almak,  programlar hazırlayıp sunmak.  Bunları kamuoyu ile paylaşmak. İnternet Sitesi işletmek veya yayınlamak.

Gerekirse amaçları doğrultusunda sportif faaliyetlerde yer almak.

          Sosyal, Kültür, Eğitim, Edebiyat ve İktisadi sahalarda izleme komiteleri oluşturmak, anketler düzenlemek yarışmalar ve başarı ödülleri tertip etmek.

Derneğin amaçlarını gerçekleştirmek maksadıyla (Yazar okulu, tiyatro, müzik, okuma, hitabet ve diksiyon, resim, fotoğraf ve özel eğitim gerektiren kurslar...) kurslar açmak ve uygulamak.

Sempozyumlar, kurultaylar, yarışmalar, Fuarlar, açıkoturumlar, paneller, şölenler, konferanslar, seminerler toplu gösteriler, sergiler, konserler, çay partileri ve yemekler tertip etmek.

         Üyelerinin sosyal ve mesleki ihtiyaçlarını karşılamak, burslar verebilmek ve dernek amacı doğrultusundaki giderlerinde kullanılmak üzere çeşitli tesisler ( lokal, kültür merkezleri, sağlık tesisleri, misafirhaneler, mesleki okul ve dershaneler, yurt, çocuk bakım evi, kamp, aşevi, kitaplık ve kanunların dernekler tarafından yapılmasına izin verdiği eğitim ve öğretim kurumları ve işletmeler) kurarak işletmek. Bu konuda yardım almak ve dağıtmak.

Dernek amaçlarını gerçekleştirmek için, dernek yararına kermes düzenler. İmza günleri tertipler, Satış reyonları oluşturur. Kitap, dergi vs. yayınlar. Sponsorluklar alır.

 Resmi, tüzel ve özel kurum ve kuruluşlarla birlikte amaçları doğrultusunda ortak çalışmalar yapar, projeler geliştirir ve uygular. Gerektiğinde Halkla İlişkiler, danışmanlık, yayın ve tanıtım hizmetleri verir.

          Üyelerinin yararlanması gereken hakları takip ederek, gerekli faaliyetlerde bulunur, haklarını savunur.

Maddi sıkıntı çeken ve yardım ihtiyacı içerisinde bulunanlara maddi ve manevi yardımda bulunur. Kanunlar dâhilinde çalışmalar gerçekleştirir.

            Amaçlarını gerçekleştirebilmek için Matbaa, Basın-Yayın, İletişim ve Danışmanlık Hizmetleri vermek.

Festivaller ve şiir günleri tertip etmek çeşitli edebi şahsiyetleri anma günleri düzenlemek.

Kültür ve Eğitime katkıda bulunmak amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirir, yarışmalar düzenler.

       Dernek Yönetim Kurulu kararı ile dernek çalışmalarını daha verimli yürütebilmek amacıyla üyeler arasında çeşitli konularda işbölümüne giderek, komisyonlar kurar.

Üyeleri için özel günler tertipleyip, üyelerinin ve eserlerinin tanıtılıp yaşatılmasına katkıda bulunur.

         Dernek üye tanıtım kartı taşıyanları özel, kamu kurum kuruluşların tesis araç ve imkânlarından indirimli olarak yararlandırmak. Toplum yararına hizmet statüsünde görülerek bazı öncelikler verilmesini sağlamak.

        Üyelerinin Kültürel, Hukuki ve İktisadi temel hak ve hürriyetlerini korumak ve geliştirmek.

          Samsun ve bölgemiz yararına Edebi, Sosyal,  Kültürel, İktisadi, Eğitim ve Turizm gibi sahalarda önerilerde bulunmak ve bu konularda program ve projeler hazırlayıp ilgili makamlara sunmak.

         İlimizin sosyal kültürel ve iktisadi gelişimini yakından takip ederek, katkıda bulunmak amacıyla gerekli çalışmalarda bulunmak, Kardeş ülkelerdeki Şair, Yazar, Kültür ve Eğitim adamlarıyla işbirliğinde bulunmak. Dernek mensuplarımız içerisinde uzmanlık sahalarına girenlerden faaliyetlerimiz çerçevesinde AR-GE birimi oluşturmak. İnsan kaynakları konularında eğitsel faaliyetler gerçekleştirmek. Toplumu bilinçlendirmek maksadıyla konferanslar,  seminer ve kurslar tertipler.

           Yazar, Şair, Sanatçı, İlim, Fikir, Kültür ve Eğitim adamlarının eserleri ve eşyalarından müteşekkil kültür evi oluşturmak.

GERÇEKLEŞTİRDİĞİ BAŞLICA FAALİYETLERİ:

1-Samsunlu Yazarların eserlerinden oluşan kitap sergileri düzenlemektedir.

2-Kitap Bağış Kampanyaları düzenleyerek ihtiyacı olan kuruluşlara ulaştırmaktadır.

3-Amaçları doğrultusunda konferanslar tertip etmektedir.

4-İlimizi çevre illerde temsil etmektedir.

5-Milli konular, memleket sorunları, ilimizin kültürel faaliyetleri konusunda üyelerimizin düşüncelerini yansıtan beyanatlar vermektedir.

6-Yazarlarımızın eserlerini ve isimleri yaşatmak konusunda faaliyetler göstermektedir.

7-Düzenli olarak Radyo ve Tv’de Kültür sanat programları gerçekleştirmektedir.

8-İlgili kuruluşlarla ortaklaşa hareket ederek güç ve fikir birliği oluşturmaktadır.

9-Şair ve yazarlığa ilgi duyan kişilere yardımcı olarak teşvik etmektedir.

10-Üyelerimizin karşılaştıkları maddi ve manevi sorunlara dernek çatısı altında çözüm bulmaya çalışmaktadır.

11-İlimizde her yıl geleneksel hale getirilerek ilim edebiyat şiir ve sanat dallarında ödüller vermektedir.

12-Şehrimizin yetiştirdiği yazar şair ve ilim adamlarımızın anma günlerini tertip etmek.

13- Yazar Okulu açarak burada uzmanlar tarafından eğitim verdirmek.

14-Şiir ve kompozisyon yarışmaları tertiplemek.

15-İlim, edebiyat, sanat sohbetleri düzenlemek.

16-Üyelerimizin eserlerini imza günleri tertipleyerek halka tanıtmak.

17-İlimiz edebiyat ve kültürüne dair eserlerin yer aldığı kütüphane kitaplık oluşturmak.

18-Derneğimizin 65 Üyesi bulunmaktadır.

19-Samsun Sempozyumuna katılarak Samsunun Kültürel Hayatına katkılarını sunmuştur.

20-Samsunlu Yazar ve Şairlerin bir araya geldiği kahvaltılı toplantılar tertip etmiştir.

21-Konferans ve panellere katılımda bulunmuşlardır.

22-Kültür/Sanat konularında platformlarda yer almıştır.

Adres : Karadeniz Mah. Mescihzade Sk.No:30/4

[email protected]

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri