18 Haziran 2021 Cuma
Anasayfa > DERNEK-SENDİKA > Samsun Türk Ocaklarında Çanakkale Şehitleri

Samsun Türk Ocaklarında Çanakkale Şehitleri

20.03.2012 20:33 12 14 16 18 yazdır
Çanakkale Şehitleri Haftası ve Çanakkale Deniz Savaşları Zaferinin 97. Yılı nedeniyle Türk Ocakları Samsun Şubesi Gençlik Kolları üyeleri tarafından “Şiirlerle Çanakkale” isimli şiir dinletisi gerçekleştirildi.
Samsun Türk Ocaklarında Çanakkale Şehitleri
Samsun Türk Ocaklarında Çanakkale Şehitleri şiirlerle anıldı.

 

Çanakkale Şehitleri Haftası ve Çanakkale Deniz Savaşları Zaferinin 97. Yılı nedeniyle Türk Ocakları Samsun Şubesi Gençlik Kolları üyeleri tarafından “Şiirlerle Çanakkale” isimli şiir dinletisi gerçekleştirildi.

           

            Şiir Dinletisi, Kabil’de düşen helikopter kazasında, Konya da eğitim uçuşu esnasında gerçekleşen kaza sonucu şehit düşen Türk Yıldızlarının Samsun’lu pilot’u ve Çanakkalede insan üstü bir mücadele sonucu Çanakkale Boğazını geçilmez kılan yiğit Türk Askerleri için Kur’an-ı Kerim’in okunmasıyla birlikte başladı.

 

             Türk Ocakları Samsun Şube Başkanı Prof. Dr. K. Tuncer Çağlayan’ın açılış konuşmasının ardından  “Şairler büyük bir vatan savunması olan Çanakkale destanını pek çok şiirde konu edinmişlerdir. Bizlere düşen görev şiirlere ilmek ilmek işlenen bu kahramanlık destanını şiirlerden hafızalara nakşederek şehitleri yâd aziz ruhlarını şad etmektir.” düşüncesiyle programı hazırladıklarını belirten Gençlik Kolları Başkanı Reha Oğuz ERTUĞRUL “Lise ve Üniversite öğrencisi olan arkadaşlarımızla birlikte hazırladığımız bu program ile bir nebze olsun Çanakkale de geri dönmeyi düşünmeden kendilerini cepheden cepheye atan atalarımızı yâd etmek istedik” dedi.

 

Mehmet Akif Ersoy, Hüseyin Nihal Atsız, Arif Nihat Asya, Necmettin Halil Onan gibi milli manevi değerlere önem veren şairlerinden alınan  Ordunun Duası, Bir Bayrak Rüzgar Bekliyor,  Türklerin Türküsü gibi şiirlerin okunduğu programda zaman zaman duygulu anların yaşanmasına da sahne oldu.

 

Çok sayıda Türk Ocağı üyesi ve Öğrencinin katıldığı program sonrasında Samsun Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. K. Tuncer Çağlayan “Gençlerimizin hazırlamış oldukları programın içeriğinden benim de çok fazla bir bilgim yoktu. Ancak bugün burada sizlerle birlikte şiirleri dinlediğimde duygulandığımı ifade etmek istiyorum. Gençlerimize kısa süre içerisinde bu kadar dolu bir programı hazırladıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Kendilerinden 3 Mayıs Türkçüler Günü içinde aynı bugünkü gibi bir programı tertip etmelerini rica ediyorum”  dedi. Hediyelerin takdimi sırasında söz alan Doç. Dr. Serkan Şen ise “Asım’ın nesillerini aramaya gerek yok, işte o Asım’ım nesli bugün Türk Ocakları Çatısı Altındaki Gençlerdir, bugün bu programı hazırlayan gençlerdir” dedi.

 

Şiir dinletisi sonrasında Ocak Başkanımız Prof. Dr. K. Tuncer Çağlayan, Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Şahin Köktürk ve üyelerimiz Mehmet Alkan, Doç. Dr. Serkan Şen, Av. Necati Bulutay, Em.Öğr.Görv. M.Halistin Kukul tarafından programda görev alan gençlere ocağımızın kurt başlı kupası hediye edildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri