reklam
26 Ocak 2022 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Necip Fazıl Kısakürek > SAMANDAN ADAMA HİTAP
Necip Fazıl Kısakürek

SAMANDAN ADAMA HİTAP

10.01.2015 13:20 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Necip Fazıl Kısakürek

SAMANDAN ADAMA HİTAP

Müşahhas hiç kimseyi kasdetmeksizin süva­rilerin, üzerinde kılıç talimi yaptıkları samandan insanlar gibi, mücerret ve hayatî bir tipe hitap ediyoruz. Buna, küfür ve dalâletin mücerret ör­neği denebilir. Gayemiz, hiç kimseyi tahkir ve dâva mevzuu teşkil etmeden, içimizdeki büyük fi­kir öfkesini serbestçe dökecek bir mahreç bul­maktır.

Gel berû, samandan adam:

Ey, yükseldikçe hiçbir mahlûkun o kadar yükselemeyeceği; ve ey, alçaldıkça hiçbir mahlû­kun o kadar alçalamayacağı insanoğlunun en al­çağı!

Seni, kâinatta mevcut mülevves ve müteaffin maddelerden hangisine benzetseler, yarın o madde Hakkın huzurunda benzetenden davacı olur ve mutlaka dâvasını kazanır. Zira senin ya­nında ve sana nispetle bizzat levs[1]ve taaffün[2], bil­fiil münezzeh ve mükerremdir. Sen, tek kelimey­le, hayatın, varlığın, var olmak şevkinin, ölme­mek cehdinin, ilâhî emirlerin ve Allah'ın düşma­nısın! Bu düşmanlık yüzünden, içinde, bütün ulvî oluşlara hudutsuz bir hınç ve kıskançlık fıkırdı­yor! Öyle ki, gördüğü için gözü, kavradığı için id­raki, anladığı için ilmi ilga etmeğe kalkabilirsin! Zulüm; hakkı lâyık olduğu mevkie koymamak hırsı, yaratıldı yaratılalı, sende bulduğu rütbeye hiçbir zaman ve mekânda ulaşamadı. İşte bütün ruhun, özün, yaptıkların ve yapacakların sade bundan ibarettir!Ömrün de, sana bütün bunları yine ezelî iradesiyle takdir eden Allah'ın, bu mey­danı, Allah düşmanlarına bırakmaktaki müsaa­desi kadar? Yarın aynı meydan Allah dostlarının emrine geçtiği zaman, seni didik didik parçalar­lar, lif lif yolarlar sanma!

Hayır; seni bir camekâna koyarlar, cemiyetlerinin en büyük meydanın­da teşhir ederler; ve gelip geçene samandan göz­lerinle insan dalâletinin hudutsuz hududunu gös­termen ve hidayettekileri her ân Allah'a sığındır­man için sana maaş bile bağlarlar!

(2 Nisan 1948)

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.