ŞARKI VE DANS'IN İNCİSİ İLKADIM'DA

İlkadım Belediyesi Nevruz şenlikleri kapsamında Dünyaca Ünlü Sincan Türk Halk Dansları Topluluğu'nu Samsunlularla buluşturacak.

DÜNYACA ÜNLÜ MÜZİK VE DANS TOPLULUĞU SAMSUNLULARLA BULUŞUYOR

 

İlkadım Belediyesi Nevruz şenlikleri kapsamında Dünyaca Ünlü Sincan Türk Halk Dansları Topluluğu'nu Samsunlularla buluşturacak.

Atatürk Kültür Merkezi'nde 23 Mart Cuma  Saat 19.00'da başlayacak olan programda ünlü Sincan Türk Halk Dansları Topluluğu eşsiz bir gösteri sergileyecek.

Uygur, Kazak, Han, Hui, Kırgız, Özbek, Tacik, Moğol, Mançu ve Xibe ile toplam 11 milletten insanın bir araya gelerek oluşturduğu "Şarkı ve Dansın Merkezi"nin incisi olarak adlandırılan Sincan Türk Halk Dansları Topluluğu, kendi yöresinin zarif şarkı ve dansları ile  etnik müziklerini Samsunlularla paylaşacak.

1949 yılında kurulan Sincan Türk Halk Dansları Topluluğu, 63 yılda Uygur, Kazak ve diğer etnik grupların kendilerine has danslarını, şarkılarını gün ışığına kavuşturarak  yeniden yorumlamış, çeşitli gösteri ve programlar organize etmiştir. Gösterilerin 200’den fazlasını yurt içi ve yurt dışında yaparak bir çok ödül kazanan Sincan Türk Halk Dansları Topluluğu, Dünya genelinde 80’den fazla ülke ve bölgede gösteri sergileyerek paha biçilmez halk sanatları mirasını sahneye taşıyarak geniş halk kitleleriyle buluşturmuştur.

Milletleri meydana getiren temel değerlerden en önemlisi “milli kültür”dür diyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, " Bayramlar fertleri ve toplulukları yakınlaştırarak bütünleştiren ortak kültürel değerlerdir. Türk boyları ve akraba toplulukları yanında Türklerle coğrafi yakınlığı olan diğer topluluklar tarafından da kutlanan Nevruz, Türk soylu halklar tarafından kutlanan en eski bayramlardan biri olup gerçek köklü bir kültür mirasıdır. "dedi.

Bu gün çok geniş bir coğrafyada ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde kutlanan "Nevruz"u belediye olarak farklı bir etkinlikle kutlayacaklarını söyleyen Başkan Necattin Demirtaş,"  Her yıl Mart ayının 21-23. günleri Nevruz Bayramı olarak kutlanmaktadır. “Yeni Gün” anlamına da gelen ve 21 Mart tarihiyle baharın başlangıcı olarak kabul edilen Nevruz, Türk dünyasının kuzeyinden güneyine, batısından doğusuna kadar uzanan engin coğrafyada yaşayan toplulukların pek çoğu tarafından yaygın olarak kutlanan bir bahar bayramıdır. Biz de bu sene Nevruz etkinlikleri kapsamında Dünyaca Ünlü Sincan Türk Halk Dansları Topluluğu'nu Samsunlularla buluşturuyoruz. Tüm halkımızı 23 Mart Cuma günü  saat 19.00'da AKM'de başlayacak olan sanatın ve dansın eşsiz gösterisine davet ediyorum" diye konuştu.


20.03.2012 20:21
YORUMLAR
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.