Samsun Medikal Sanayi, Türkiye'nin 12. sektörel kümesi oldu

Samsun Medikal Sanayi Kümesi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Küme Destek Programı'na dâhil edilen 12 önemli sektörel kümeden biri oldu.
Samsun Medikal Sanayi Kümesi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Küme Destek Programı'na dâhil edilen 12 önemli sektörel kümeden biri oldu. Küme Destek Programı kapsamında kümelere, 6 milyon TL'si yıl içinde kullanılmak üzere gelecek yıllarla birlikte toplamda 25 milyon TL destek verilecek. İhtiyaca göre bütçenin artabileceği müjdesi verilmesi, kümelenme örneği sergileyen sektörlerde antibiyotik etkisi meydana getirdi.

        İller arasındaki gelişmişliğin dengelemesi amacıyla Ekonomi Bakanlığı'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı İl Bazlı Bölgesel Teşvik Sistemi, geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. TÜİK'in sosyal gösterge kriterlerine göre belirlenen yeni teşvik sisteminde Samsun, 6 bölge arasında yatırım önceliğine sahip 3. bölge illeri arasında yer alırken uzun süredir beklediği sevindirici haber, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan geldi.

        Türkiye'nin sanayide rekabet gücünü artırmak amacıyla kümelenmeye yönelik hayata geçirmeye hazırlanan Bakanlık, Türkiye Sanayi Stratejisi çerçevesinde, bilimsel tabanlı ve üniversite-sanayi işbirliğine dayanan 'Küme Destek Programı'na ülkenin geleceğine yön verecek 12 sektörel kümelenmeye Samsun Medikal Sanayi Kümesi'ni de dâhil etti. Bununla birlikte tıbbi cihaz ve cerrahi el aletleri sektörünün dünyanın 3. kümelenme modeli Samsun, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da kabul edilmiş olundu.

        Küme Destek Programı'yla değer zinciri oluşturan, birbirleriyle irtibatlı olan kuruluşların birlikte ortak çalışmalar yapabilmeleri hedefleniyor. Belirli bir sürdürülebilirlik ve rekabetçilik potansiyeline sahip kümelerin desteklenmesini öngören söz konusu programda, küme üyelerine önemli destekler veriliyor. Bu kapsamda 6 milyon TL'si 2012 yılında kullanılmak üzere sonraki yıllarda toplam 25 milyon TL ödenek verilmesi söz konusu. Alınan bilgiye göre ödenekler, ilerleyen dönemlerde bütçe ihtiyaçları ölçüsünde arttırılabilecek.

        Program süresince kümelenme girişimlerinin koordinasyonu, sevk ve idaresi amacıyla yasal bir statüye sahip 10 adet kurum veya kuruluş oluşturulacak ve bunların en az yüzde 80'ni Sanayi Bakanlığı tarafından akredite edilecek. Programda kümelenme girişimlerinin içinde en az 10 adet üniversite yer alacak. Programdan en az bin işletmenin yararlanması sağlanacak. Türkiye'nin kalkınması ve uluslararası platformda hak ettiği yeri pekiştirmesi açısından kümelenme girişimleri çerçevesinde diğer işletmelerle işbirliği seviyesi ve kalitesini arttıran firma sayısı ilk etapta 200 olarak hedefleniyor. Kümelenme girişimleri sonucunda 20 adet yeni, yenileştirilmiş veya geliştirilmiş ürün geliştirilmesi ve piyasaya sürülmesi amaçlanıyor.

İşbirliği kültürünü geliştirecek faaliyetler yürüten kümelere verilecek destekler ise özetle şöyle:

—Kümeyi temsil edebilecek hukuki yapının (dernek vb.) kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi.

—Kümelenme girişiminin koordinasyonu sağlamak için profesyonel bir kadro kurulması.

—Küme aktörlerinin kümelenme konusundaki farkındalığının güçlendirilmesi.

—Ortak küme markasının geliştirilmesi ve tanıtımı.

—Daha çok küme çıkarlarını gözetmek amaçlı, lobi ve tanıtım faaliyetleri.

—Yatırım promosyonu, yerel pazar dahil, pazar geliştirme faaliyetleri.

—Uluslararası iş ağlarına erişim ve diğer kümelerle işbirliği.

—Çeşitli mali destek programlarına başvuruların hazırlanması.

—Kümeler ölçeğinde herhangi bir yatırım için gerekli olan bütün girdilerin (işgücü, hammadde, altyapı, sermaye v.b) iyileştirilmesine yönelik faaliyetler desteklenecek.

        Türkiye'deki potansiyeli olan kümelenmeler ise şöyle belirlendi: "OSTİM OSB Kümeleri (Savunma Sanayi, Medikal, İş ve İnşaat Makineleri, Yenilenebilir Enerji), Samsun Medikal Sanayi Kümesi, İzmir Atatürk OSB Makine Metal Döküm Kümesi, Marmara Otomotiv İş Kümesi, Eskişehir-Bilecik-Kütahya Seramik İş Kümesi, Konya Otomotiv Yan Sanayi Kümesi, İzmir Havacılık ve Uzay Kümesi, İzmir Endüstriyel Havalandırma, İklimlendirme Kümesi, İzmir Organik Gıda Kümesi, Eskişehir Havacılık ve Raylı Sistemler Kümeleri, Mersin Yaş Meyve ve Sebze Kümesi ve İstanbul Moda ve Tekstil Kümesi."

26.04.2012 17:31
YORUMLAR
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.