Necip Fazıl vefatının 29.yılında anılıyor

Ülkemizin son yüzyılda yetiştirdiği en önemli şair ve mütefekkirlerden biri olan Necip Fazıl,vefatının 29.yılında anılıyor.
Ülkemizin son yüzyılda yetiştirdiği en önemli şair ve mütefekkirlerden biri olan Necip Fazıl, bir görüşe göre kanaat önderi olmakla kalmayıp, kanaat önderlerine de önderlik yapmıştı. Yaşarken ve vefatından sonra da hakkında çokça konuşulan-yazılan, dostları ve okurlarınca dâva adamı-üstad olarak nitelendirilen Necip Fazıl için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından bir anma programı ve konser düzenleniyor.

Program 25 Mayıs Cuma günü Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi 'nde saat 19.00'da başlayacak.

Mehmet Niyazi Özdemir ve Mustafa Miyasoğlu'nun Necip Fazıl'ın eserleri, dâvası, mücadelesi ve şahsiyeti üzerine konuşma yapacağı panelde Ayşe Egesoy'un sunuculuğuyla bir de konser verilecek. İstanbul'dan Sesler Topluluğu'nun vereceği konserde Necip Fazıl'ın bestelenmiş eserleri de seslendirilecek.

Ahmet Necip Fazıl Kısakürek

Mayıs 1904'de doğup yine Mayıs 1983'de vefat eden Necip Fazıl, 12 yaşında şiire başladı. ilk şiir kitabı daha 17 yaşında iken yayınlandı ve çok sonraları şiirleri M.E.B'in ders kitaplarında okutuldu. Genç yaşta yazdığı tiyatro eserleri, dönemin tiyatrolarında aylarca kapalı gişe sahnelendi. Paris dönüşü yayımladığı Örümcek Ağı (21) ve Kaldırımlar (24) adlı şiir kitapları onu çok genç yaşta ünlü yaptı. Henüz otuz yaşına basmadan çıkardığı yeni şiir kitabı Ben ve Ötesi (1932) ile takdir toplamayı sürdürdü. Birçok kişi tarafından da çok sevilen şair "Üstad Necip Fazıl Kısakürek", olarak anılmaya başlandı.

1934 yılına kadar sadece şair olarak tanındı ve meşhur Bâb-ı Âli'nin önde gelen isimleri arasında yer aldı. 1934 yılında Abdülhakîm Arvâsî ile tanıştıktan sonra büyük bir değişim yaşadı. Bu değişimi kendisi "...içimi öylesine bir sosyal mücadele ve cemiyeti yorma hamlesi kapladı ki, artık çalışamaz oldum." şeklinde tanımlar.


23.05.2012 19:18
YORUMLAR
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.