Karagöz OMÜ'de Gösterildi

Meddah, Kukla ve Gölge Oyunu Karagöz” gösterisi, OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde öğrenciler ve öğretim elemanları tarafından izlendi.
Geleneksel Türk Tiyatrosu ve Karagöz

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Halkbilimi Araştırmaları Öğrenci Kulübü tarafından 4 Nisan 2012 tarihinde düzenlenen ve ülkemizin en ünlü Karagöz Ustalarından Hayali Mustafa Mutlu’nun gerçekleştirdiği, “Meddah, Kukla ve Gölge Oyunu Karagöz” gösterisi, OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde öğrenciler ve öğretim elemanları tarafından izlendi.

Programın Açılış konuşmasını yapan Halkbilimi Araştırmaları Öğrenci Kulübü Akademik Danışmanı Doç. Dr. Bekir Şişman, 11. Yüzyıla kadar İslamiyeti büyük çoğunlukla kabul etmiş olan Türklerin yeni kültürün etkisiyle tiyatrodan uzak kaldıklarını ancak gölge oyunlarının cansız olduğu için hoşgörüyle karşılandığından söz etti. Oyunun Türkiye’ye gelişi hakkındaki değişik görüşlerden bahseden Doç. Dr. Bekir Şişman,  “Türklerin bu oyuna çok şey katmış, sahip çıkmış, kendi kültür evreni içerisinde yeniden üretmiş ve kültürünün bir parçası haline dönüştürmüşlerdir.” dedi. Doç. Dr. Bekir Şişman, UNESCO’nun Karagöz’ü Türklerin gölge oyunu olarak da tescillediğini vurguladı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Gümüş, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrencinin katıldığı gösteri büyük bir ilgi ve beğeniyle izlendi. Gösterinin sonunda Prof. Dr. Hasan Gümüş,  Hayali Mustafa Mutlu’ya ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mahmut Aydım da sahnede sanatçıya yardım eden eşi Meliha Mutlu’ya teşekkür ederek plaket takdim etti.


06.04.2012 20:53
YORUMLAR
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.