Erdoğan: 'Devlet Eliyle Tiyatro Olmaz'

Başbakan Erdoğan, partisinin gençlik kolları kongresinde 19 Mayıs törenleri, İstanbul Şehir Tiyatroları ve dindar nesil polemikleri hakkında önemli açıklamalar yaptı.
Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti Gençlik Kolları Büyük Kongresi'nde
konuştu.

Konuşmasında 19 Mayıs törenleri, İstanbul Şehir Tiyatroları ve dindar nesil polemiklerine değinen Başbakan Erdoğan, CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu'na da eleştirilerde bulundu.

Başbakan'ın konuşmasından satır başları şöyle;

"Artık 19 Mayıs törenleri üzerinden hiç kimse mürebbiye gibi parmağını sağlayarak bizi tehdit etmeye kalkışmasın.

Ey CHP, ey MHP, 19 Mayıs sizin için bu kadar önemliydi de neden 19 Mayıs'ın özüne sahip çıkmadınız. Samsun'a bugüne kadar ne yaptınız. Kendisini 19 Mayıs'ın sahibi görenlere istismar
fırsatı vermeyeceğiz. Biz genç nesillerin sıkıcı resmi törenlerle değil 19 Mayıs'ın özüne coşkusuna uygun kutlamalardan yanayız

DARBELER DÖNEMİ GERİ GELMEMEK ÜZERE KAPANMIŞTIR

Türkiye'de darbeler dönemi geri gelmemek üzere kapanmıştır. Biz çeteler ve cuntalar karşısında dik durduk Sizler için dik durduk. Gençlerimiz için dik durduk.

On yıllar boyunca bu ülkede bizlere yabancı, ikinci sınıf vatandaş muamelesi yaptılar. Artık ülkemzide garip değiliz. Parya değiliz. Burası bizim öz yurdumuz. 75 milyon kardeşiz.

Ne insanın insana, ne devletlerin insanlara zulmüne boyun eğmedik, eğmeyeceğiz.

KİMSENİN DİNİNE GÖRE MUAMELE ETMEYİZ

Ben dindar bir nesil yetiştirmek istediğimiz ifade ettim. Benim bu ifadelerimiz aziz milletim çok iyi anladı. Ama bu ifadeleri statüko anlamadı, anlamak istemedi. Statükonun dizinin dibinde yetişen aydınlar, seçkinler anlamak istemedi. Biz bu ülkede çok büyük zulümler çektik. Biz milli manevi değerlerine bağlı dindar nesilden bahsediyoruz. Dindar bir nesil yetiştirmek müsbet ilimlerden uzak bir nesil yetiştirmek anlamına gelmez. Kimsenin dinine göre muamele etmeyiz.

Gençler bu ülkenin yakın tarihini bilmeniz önemli. Bilmezseniz tarih sürekli tekerrür eder. Bu ülkenin camileri tamamen keyfi sebeplerle kapatıldı. Satıldı. Gençliğimizi ilimsiz, irfansız bırakmak için her yola başvurdular. Bu ülkede 'selamın aleyküm' diyenler aşağılandı. Muhafazakar insanlar kaba saba insanlar olarak gösterildi, karikatürize edildi. Muhafazakarlık dindarlık yıllar boyunca köylülük olarak göründü.

Utanmadan sıkılmadan yıllarca vatanaşlara, 'bidon kafalı', 'göbeğini kaşıyan adam' dediler. İşte bu insanlar dindar nesil kavramını da anlayamazlar. Artık bu elitler kusura bakmasınlar, biz bu ülkede varız. Biz bu ülkenin öz çocuklarıyız. Biz bunun için dindar nesil diyoruz.

Biz asla formatlama niyetinde değiliz. Biz özgürlükleri kısıtlama peşinde değiliz. Biz istiyoruz ki bütün öğrenciler istedikleri gibi eğitim alsınlar.

Kılıçdaroğlu diyor ki "Türklerin insanlık tarihine yaptığı tek katkı köy enstitüleridir". Bunlar tarihin kendilerinin doğumu ile başladığını sanıyorlar.

KADİR BEY DOĞRU YAPMIŞTIR

Sayın Kadir Bey, doğru yapmıştır tiyatro tartışmasında. Dünyanın hiçbir yerinde devlet eliyle tiyatro olmaz. Tiyatroları özelleştirmeye götürüyoruz. Ben de bu konuyu Bakanlar Kurulu'na getireceğim. İstedikleri oyunu oynasın arkadaşlar. Biz de gerekirse istediğimiz oyunlara sponsor oluruz. Tiyatroların tamamen özelleştirilmesini teklif edeceğiz.

Tutuklu vekiller konusu AK Parti'nin değil yargının tasavvurudur. Bu konuyu buraya getiren CHP ve MHP olmuştur.


Sizden milli iradeye, özgürlüklere ve demokrasiye sahip çıkmanızı istiyoruz.

29.04.2012 17:43
YORUMLAR
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.