Bir Osmanlı Gerçeği İlkadımda Hayat Buluyor

İlkadım Belediyesi, Osmanlı Devleti zamanında uygulanan askıda ekmek sistemi ile ihtiyaç sahibi halka ekmek yardımında bulunacak

ASKIDA EKMEK, İLKADIM’DA HAYAT BULUYOR

EKMEK’TE OSMANLI USULÜ

İlkadım Belediyesi, Osmanlı Devleti zamanında uygulanan askıda ekmek sistemi ile ihtiyaç sahibi halka ekmek yardımında bulunacak

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Hilal Kart ile ihtiyaç sahibi halka banka kartı yoluyla gizlilik esasına dayalı  yardımda bulunduklarını kaydetti. Hilal Kart sisteminin yanı sıra  çeşitli yollarla da ihtiyaç sahiplerine yardım etmek istediklerini açıklayan Başkan Necattin Demirtaş, bir zamanlar Osmanlı Devleti’nin de uyguladığı askıda ekmek sistemini yürürlüğe koyacaklarını belirtti. Geleneksel bir yöntem olan askıda ekmek sistemi ile birlikte alan el ile veren elin birbirini görmeyeceğini dile getiren Başkan Demirtaş, ” Askıda ekmek projesi ile öncelikli hedefimiz ilçemizdeki gerçek ihtiyaç sahiplerinin bu uygulamadan faydalanması. Halk ekmek büfelerinin yanına yapacağımız askı veya dolapta ihtiyaç sahiplerinin alması için ekmek bulunduracağız. Belediyemizin başlatacağı bu uygulamaya yardımsever halkımızda katkıda bulunabilecek. Yardımseverler dilediği kadar ekmek alarak kutuya bırakabilecek. Gerçek ihtiyaç sahipleri de para vermeden istediği zaman ekmek ihtiyacını buradan karşılayabilecek. “dedi.

KİMSE EKMEKSİZ KALMAYACAK

Askıda ekmek uygulamasının yakın zamanda faaliyete gireceğini kaydeden Başkan Demirtaş, ” Bir vatandaşın iki gün ara ile bir adet ekmeği ihtiyaç sahipleri için dolaba bıraktığını düşünürsek. Samsun’da ekmek bulamayan insan kalmaz. Parası olmayan, utandığı için ekmek istemeye çekinen vatandaşlarımız var. Bu insanların dolaplardan aldığı ekmekleri evine götürürken yaşadığı mutluluğu hissedebilirseniz yapacağınız bağışın önemini iyi kavramış olursunuz. “diye konuştu.


22.03.2012 01:35
YORUMLAR
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.