Bakan Günay Ordu Kitap Fuarında konuştu

"Türkiye'de nitelikli ve uluslararası çapta kitap fuarları yapmaya başladık, asıl önemlisi ise edebiyatımızı dışarıya taşıyacak yeni projelerin altına imza atmaya başladık" dedi.

ORDU 1. KARADENİZ KİTAP FUARINDA SAMSUN DİLE GETİRİLDİ

Bu yıl 1. si düzenlenen Ordu 1. Karadeniz Kitap Fuarı Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımlarıyla Ordu’da açıldı. 40 Şair ve yazarın davet edildiği fuara 52 adet yayınevi katıldı.

Ordu Kültür Sarayı Merkezinde düzenlenen fuarın açılışında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ordu Valisi Orhan Düzgün, Kütüphaneler ve Yayımlar Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula,  Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal, Basın yayın Birliği Başkanı Münir Üstün birer konuşma yaptılar.  

Konuşmasına, Kütüphaneler Haftası açılışlarının iki yıldır kendisi için birer armağana dönüştüğünü anlatarak başlayan Günay, "Geçtiğimiz yıl İzmir'de dünyanın en eski kütüphanesinde Kütüphaneler Haftası açılışı yaptım. Bu yıl ise kendi şehrim, okumayı öğrendiğim şehirde, Ordu'da açılış yapmak bana bir armağan oldu" dedi.

Bakan Günay 12 Eylüle vurgu yaptı

Günay konuşmasında 12 Eylül’e de sitem ederek; “Ordu'da şimdi Atatürk Kültür Merkezi'nin olduğu yerde son derece güzel, son derece prestijli Gazi Halk Kütüphanesi olduğunu anlatan Günay, "Altında çocuk kütüphanesi vardı. O kütüphaneye ayaklarımızın ucuna basarak girerdik. Sonra çok üzüldüm. Çünkü 12 Eylül hepimizin defterini dürerken, o kütüphanenin de defterini dürdü. 12 Eylül öğretmenevini yaparken, bir baktık kütüphane yok. Asıl üzüldüğüm ise kütüphanenin yok oluşunu çoğu Ordulu fark etmedi. Sonra o kütüphanedeki kitaplar Ordu-Giresun yolu üzerinde bir mekânda, kütüphane mahiyetinden uzak bir binada bulundu" dedi. 


Eserlerimiz artık yabancı dillere çeviriliyor.

"Asıl önemlisi ise edebiyatımızı dışarıya taşıyacak yeni projelerin altına imza atmaya başladık. Bakanlık olarak bine yakın esere, bir yabancı ister Romence ister Macarca ister İngilizce'ye çeviriyorsa ve ciddi bir yayınevinde basıyorsa, bakanlık olarak destek veriyoruz. Bine yakın esere destek verdik. 700 kadar eserimiz dünyada 40'a yakın dile çevrildi. 50'den fazla ülkenin raflarında eskiden gittiğinizde bazen Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, son dönemde ise Orhan Pamuk görebiliyorduk. Ama şimdi çok sayıda Türk edebiyatının isimlerini dünyanın vitrininde bulabiliyorsunuz." Diyerek konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, konuşmasının ardından fuarda yer alan yayınevlerinin stantlarını gezdi, daha sonra aynı yerde bulunan "Anadolu'ya Yolculuk" resim ve fotoğraf sergisi ile "Renklerin Büyüsü" geleneksel sanatlar sergisi ve  Hababam Sınıfı Tabloları Sergilerinin de  açılışını yaptı.

Hassasiyet dikkatlerden kaçmadı

Ordu Valisi Orhan Düzgün, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan Gülderen, İl Kültür ve Turizm Şube Müdürü Uğur Toparlak ve görevli kurum personellerin program boyunca gösterdikleri hassasiyetlerin fuarda olumlu yansımaları hissedildi.  

 Ordu Kitap Fuarında Samsun'da dile getirildi.

Fuara Samsun Yazarlar Derneği (SAY-DER) Başkanı ve İlim Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Samsun İl Temsilcisi Ahmet Seven’ de katıldı. Seven Samsunlu yazar ve şairlerinin ciddi anlamda eserler yayınladıklarını burada bir standa Samsunlu Şair ve Yazarların eserlerinden oluşan kitapların sergilenmesinin yerinde olacağını ifade ederek, bunu gelecek yıl Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne teklif edeceğiz.  Çevre illerin yazarlarının eserlerine de ayrı stantlar açılabilseydi daha renkli ve zengin olurdu. Bu yıl ilki gerçekleşen fuarda umarım gelecek yıl bu düşüncemizin yer alacağını ümit ediyorum dedi.

Ordu güzel, Samsun ise özel bir şehir

Ahmet Seven daha sonra başta Samsun Yazarlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kayıkçı’nın hazırladığı Samsunlu Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi, İlkadım Belediyesinin hazırladığı Âşık Kemali Bülbül Hayatı ve Eserleri olmak üzere Samsunlu yazarların eserlerinden oluşan kitapları Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a takdim etti. Takdim sırasında “ Sayın Bakanım Ordu güzel bir şehir, fakat Samsun ‘da özel bir şehir size özel şehrin eserlerinden hediye getirdim” ifadesini kullandı. Bakan Günay çok memnun olduğunu söyleyerek, Yarın bu özel şehirde olacağım. Kitaplar için çok memnun oldum diyerek  teşekkür etti. Seven daha sonra Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal ve Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün'e katkılarından dolayı memnuniyetini bildirdi. 

 


29.03.2012 00:35
YORUMLAR
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.