Az okuyan toplumda kavga çok olur

www.ilkadimhaber.com muhabirinin sorularını yanıtlayan Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Seven, öğrenci ve velilere uyarılarda bulundu
 Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Seven, öğrenci ve velilere uyarılarda bulundu

 Yaz tatiline giren öğrencilerin velilerine uyarılarda bulunan Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Seven, çocuklara mutlaka kitap okuma alışkanlığının kazandırılması gerektiğini vuruladı. www.ilkadimhaber.com muhabiri Uğur Yılmaz'a açıklamalarda bulunan Seven, "Özellikle öğrencilerin önünde kitap seti bulundurmak gerekir. İnsanların yaz aylarında ve kış aylarında okudukları kitaplar farklı olabilir. Kitap okuyan öğrenciler ile okumayan öğrencilerin sınav sonuçlarında da farklılık görülüyor. Kitap okuyan öğrenciler test çözerken daha mantıklı hareket edebiliyor. Düşünceyi daha çok devreye sokabiliyor. Ancak, kitap okumayıpta onun dışında sadece teste yönelen, yani bilgiye yönelen öğrencilerle kitap okuyupta ufkunu açan öğrenciler arasındaki bu fark uzmanlar tarafından da tespit edilmiştir" dedi.

 TATİL DEMEK KUM, GÜNEŞ DEMEK DEĞİLDİR

Tatil denildiği zaman akıllara sadece kum ve denizin gelmemesi gerektiğinin altını çizen Seven, "Tatilde insanlar dinlenmek için o anda bulundukları işi değiştirirler. Değiştirmek insanları dinlendirir. Dolayısıyla yoğun bir eğitim-öğretim dönemi  yaşayan öğrencilerimiz yazın kendilerine fırsat bilerek kitap okumaya yönelirlerse hem bugünleri için hem de gelecekleri için daha iyi olur. Şunu da ifade edeyim, okumayan toplumlar  bir süre sonra kendilerinin canlarına okumaya başlarlar. Okurlarsa birbirlerini daha iyi anlarlar. Bakın dikkat edin, daha çok okuyan toplumlarda asayiş olaylarının daha az olduğu göreceksiniz" diye konuştu.

 VAKİT BULDUKÇA MÜZELERİ ZİYARET ETSİNLER

İnternet üzerinden okumak ile kitabı elinize alarak okumanın arasında ki farkı anlatan Seven, sözlerini şöyle devam etti; "İnternette okumakla kitap okumak arasında çok fark var. Birbirlerinin yerini asla tutmazlar. İnternet sanal ortam olduğu için kişinin düşüncesini ufkunu kapatmakta, kitap her sayfa çevrildiğinde insanların açmaktadır. Öğrenciler internete çok fazla bağlanmasınlar. İnternet kitap okumanın önünde ciddi bir engeldir. İnternetin güzel yanlarını alsınlar.Ayrıca öğrenciler, tarihi ve kültürel mekanları ziyaret ederek geçmiş ile bugün arasındaki farkı anlasınlar. Bunun içinde fırsat buldukça değişik müze ziyaretleri gerçekleştirsinler. Köy ve tarihi kasabaları ziyaret etsinler."

Kaynak: www.ilkadimhaber.com
20.06.2012 11:16
YORUMLAR
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.