reklam
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Anasayfa > SAĞLIK > MEHMETÇİĞE DOMUZ ETİ ÖĞRENCİYE AT ETİ YEDİRMİŞLER

MEHMETÇİĞE DOMUZ ETİ ÖĞRENCİYE AT ETİ YEDİRMİŞLER

02.04.2012 00:29 12 14 16 18 yazdır
A Haber'de yayınlanan Mehmet Ali Önel Yönetimindeki Deşifre Programı, "Sahte Bal Dosyası"nın ardından başka bir gıda skandalını daha gün yüzüne çıkard
MEHMETÇİĞE DOMUZ ETİ ÖĞRENCİYE AT ETİ YEDİRMİŞLER
 A Haber'de yayınlanan Mehmet Ali Önel Yönetimindeki Deşifre Programı, "Sahte Bal Dosyası"nın ardından başka bir gıda skandalını daha gün yüzüne çıkardı.

Deşifre ekibi marketlerde satışa sunulan ünlü firmalara ait, salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş et ürünlerinden 20 numuneyi, referans laboratuar olarak kabul edilen TurkLab laboratuarında analiz ettirdi.

TurkLab Genel Müdürü Dr. Can Demir’in canlı yayında açıkladığı analiz sonuçlarıyla, yapılan hilelerle vatandaşın sağlığı ile nasıl oynandığı, %100 dana eti ibaresiyle vatandaşın nasıl kandırıldığı gözler önüne serildi.

Numunelerin %25’inde sakatat (Hayvan derisi, kemik, taşlık, böbrek,bağırsak) türevi karışımlara rastlanırken, numunelerin birinde de dana derisi tespit edildi.

Dr. Can Demir, İstanbul ve çevre illerde yapmış olduğu başka bir araştırmanın şok edici sonuçlarını da ilk kez canlı yayında Deşifre Programında açıkladı. Demir, özel bir kolejin yemekhanesinde öğrencilere servis edilmek üzere hazırlanmış at eti tespit ettiklerini, bir Askeri Birliğin kantininde de Mehmetçiğe domuz etinden yapılmış sucuklu tost yedirildiğini analiz sonuçlarıyla belirlediklerini açıkladı. Konu ile ilgili askeri savcılığın soruşturma başlattığının altını çizen Dr. Can Demir, domuz eti konusunda gereken önlemlerin yeterince alınmadığından yakındı.

Deşifre Programı’nda, ayrıca İstanbul Aydın Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi prof. Dr. Haydar Özpınar’ın işlenmiş et ürünleri üzerinde yürüttüğü çalışmanın da sonuçları açıklandı.

Prof. Dr. Haydar Özpınar 300 farklı firmaya ait sucuk numuneleri üzerinde yapmış olduğu analiz sonuçlarında 300 numunenin %51 in de sakatat (Hayvan derisi, kemik, taşlık, böbrek,bağırsak) bulduklarını belirtti.

Programa telefonla bağlanan Tarım Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdür Yardımcı Ahmet Kavak, Deşifre’nin yayınını ihbar kabul ettiklerini, bakanlık olarak gerekenin yapılacağını ileri sürdü.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri