reklam
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Anasayfa > SİYASET > Kaldırım kaybetmekten tecrübe çıkardı

Kaldırım kaybetmekten tecrübe çıkardı

16.03.2012 01:04 12 14 16 18 yazdır
Eski Gazi Belediye Başkanı Süleyman Kaldırım, yerel seçimlerin ardından iki yıl sonra SAGEM’de konuştu ve “Seçimleri az bir farkla kaybettim bu da önemli bir tecrübe oldu” dedi.
Kaldırım kaybetmekten tecrübe çıkardı
Eski Gazi Belediye Başkanı Süleyman Kaldırım, yerel seçimlerin ardından iki yıl sonra SAGEM’de konuştu ve “Seçimleri az bir farkla kaybettim bu da önemli bir tecrübe oldu” dedi.
İki yıldır Samsun dışında Ankara ve Diyarbakır’da Toprak Reformu çalışmalarında Ziraat Yüksek Mühendisi olarak görev yaptığını belirterek devam eden Kaldırım, “SAGEM’de Samsun’la ilgili çok güzel düşüncelerin oluşacağına inanıyorum. Böyle bir oluşum Samsun için önemli bir eksiklikti. Bunu gerçekleştirenlere teşekkür ederek sözlerine başlamak istiyorum” diye konuştu.

AZ BİR FARKLA KAYBETTİM BU DA BİR TECRUBE OLDU

Eski Gazi Belediye Başkanı kaldırım, 2004 yılında göreve geldiği zamandan seçimleri kaybettiği güne kadar 5 yıl yoğun bir tempoyla ve büyük bir Gazi Belediye Başkanı olarak hizmet için çalıştığını belirterek,  “Çok iyi işler yaptık. Belediyeyi 2004 yılında 14 trilyon bütçe ile devraldım. Ben devraldığımda belediyenin 19,5 trilyon borcu vardı, yani bütçenin yüzde 30’undan fazla borcumuz vardı. Borçların büyük bir kısmı ödedik, bir kısmını yapılandırdık. Gazi, İlkadım ve Yeşilkent Belediyeleri birleştirildik den sonra üç belediyenin toplam borcu yaklaşık 40 Trilyon civarındaydı. Her belediyenin borcu olur. Önemli olan bu borçlar ile neler yaptığınızdır. Biz verdiğimiz sözlerin tamamını tuttuğumuz gibi devraldığımız belediyeyi en iyi bir şekilde teslim ettik.

GAMEK, ÇAKEM, GÖZKOM

Eski Gazi Belediye Başkanı Süleyman Kaldırım, çok büyük emekler vererek Gazi’de önemli projeleri hayata geçirdiklerini ve bu gün bunların hepsinin yerlerinde olduklarını ancak şimdi nasıl kullanıldıklarının tam olarak belli olmadığını da sözlerine ekleyerek,  “Bu gün GAMEK ne durumda bilemiyorum. ÇAGEM’in ismi değiştirilmiş.. GÖZKOM - Gazi Belediyesi Özürlüler Koordinasyon Merkezi’miz vardı onun da ne durumda olduğunu bilemiyorum.. Her mahallede projelerimiz vardı. Sosyal projeler anlamında 72 saatlik bir mahallede 25 mahallenin projelerimizi uyguladık.

2009 yılında Gazi Belediye’sinin bütçesi 28 trilyondu. Beş yıllık bütçemiz 100 triyondu. Biz bu bütçenin 60 Trilyonu ile yatırım yaptık.. 40 Trilyonu diğer harcamalar olarak kayıt altına alındı. Başladığımız projelerin bir kısmının devam ettirilmediğini görünce üzülüyoruz.

BORÇ EDEBİYATINA GEREK YOK ÇALIŞANIN BORCU OLUR

Sonuç olarak borç edebiyatı yapmaya gerek yok.. Bir belediye başkanı dirayetli olursa ve hizmete odaklanmışsa parayı bulur. Biz gelir elde edebilmek için emlak vergilerini ödemeyen vatandaşların kayıtlarını çıkartmış bunlara gönderdiğimiz tebligatlar ile 3 Buçuk, 4 trilyonluk bir gelir elde etmiştik. Alacakların tahsilâtı için ayrıca, icra yoluna başvurunca 15 trilyona yakın para tahsil ettik. Sonuç olarak Belediye yönetmek başka kurumları yönetmeye hiç benzemez. Ben hala üç sene oldu mahkemelere girip çıkıyorum. Bir sonuç çıkmıyor ama süreç bu şekilde devam ediyor.”
İLKADIM İSMİ GAZİ İÇİN DEZAVANTAJDI

Seçimi kaybetmesinde İlkadım Bölgesindeki seçim çalışmalarının istediği gibi yürütülememesinin ve İlkadım ekibi ile koordineli olarak çalışalamamasının önemli bir etken olduğunu da sözlerine ekleyen Kaldırım, sözlerini şöyle tamamladı;

“İlkadım ismi Gazi için büyük bir dezavantaj oluşturdu, ancak buna rağmen Gazi bölgesinde sandıklardan birinci olarak çıktım. Gazi’de MHP’li seçmenlerin CHP’ye, İlkadım’da ise CHP’li seçmenlerin MHP’ye yöneldiğini gözlemledik.”
Belediyecilikte en önemli durumun vatandaşın talebine meşru yollardan çözüm bulmak olduğunu da sözlerine ekleyen Süleyman Kaldırım, “Bir proje yapmak istediğimizde vatandaşları ve o projenin sivil katılımcılarını projeye dahil edebilirseniz o proje çok daha iyi işleyebilmektedir.” diye konuştu.  


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri