reklam
22 Ekim 2021 Cuma
Anasayfa > YEREL SEÇİM > İLKADIMDAN ÇİN'E YAKIN TAKİP

İLKADIMDAN ÇİN'E YAKIN TAKİP

23.03.2012 16:56 12 14 16 18 yazdır
Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı ve Basın Sözcüsü Jian You ve beraberindeki heyet İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş'ı makamında ziyaret etti.
İLKADIMDAN ÇİN'E YAKIN TAKİP
 ÇİN HEYETİ İLKADIM'DA

ÇİN'DEN İLKADIM'DA KÜLTÜR ELİ

 Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı ve Basın Sözcüsü Jian You ve beraberindeki heyet İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş'ı makamında ziyaret etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı  Dış İşler Dairesi Şube Müdürü Sait Alkan, Çin Masası Şefi Yıldız Berkkan ve Yerel Tarih Kültür Derneği Musa Orhan'ın eşlik ettiği ziyarette Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı ve Basın Sözcüsü Jian You Başkan Demirtaş'a kendilerine gösterdiği misafirperverlikten dolayı teşekkür etti. Nevruz şenlikleri kapsamında dünyaca ünlü Sincan Türk Halk Dansları Topluluğu'nu Samsun'a getirerek yaptığı ev sahipliliğinden dolayı Başkan Demirtaş'a şükranlarını ifade eden Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı ve Basın Sözcüsü Jian You, Çin ile Türkiye arasında tarihten gelen derin bir bağın ve kültürel etkileşimin olduğunu, 2012 yılının Türkiye'de  Çin Kültür Yılı olarak kutlandığını 2013'te  de Çin'de Türk Kültür Yılı'nın çeşitli etkinliklerle kutlanacağını ifade etti.

ÇİN'DEN İLKADIM'A YAKIN TAKİP

İlkadım Belediyesi'nin yurt dışı faaliyetlerini Türkiye Belediyeler Birliği aracılığıyla takip ettiğini ve Çin'in Yunchuan eyaleti ile kültürel ve ticari ilişkiler içersinde olduğunu söyleyen Jian You, " Türk ve Çin halkı tarihten gelen derin bağları bulunmaktadır.  Misafirperverliği ile anılan Türkler sıcak kanlı ve samimi bir millettir.  Bu samimiyet ülkeler arası kültür ve ticari  işbirliklerine de yansıyor." dedi.

JIAN YOU İLKADIM'DAN ETKİLENDİ

İlkadım Belediyesi ile ilgili edindiği bilgiler anlatan ve bu bilgiler ışında çok etkilendiğini ifade eden  Jian You, Karadeniz'in en büyük ilçesi olan İlkadım İlçesi'nin Kurtuluş Mücadelesindeki tarihi yönüyle önemli bir özelliği var. Bu tarihi kimliği ön plana çıkan İlkadım ilçesi ile Yunchuan eyaletinin kardeş şehir olması Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerde  önemli bir adım olacaktır. " diye konuştu. 

ÇİNLE TİCARİ İLİŞKİLER GÜÇLENECEK

Çin ile ilişkilerinin Yunchuan eyaleti ile ikili temaslarla ortaya çıktığını söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, " 7 ay önce   Çin’in Ningxia Hui özerk Bölgesi’ndeki resmi temaslarda bulunduk.  % 35'i müslüman olan Ningxia Hui Özerk Bölgesi’nin Başkenti Yunchuan'da oldukça güzel karşılandık. En güzel şekilde bizleri ağırladılar. Bu doğu insanın sıcak bir yapısından kaynaklanıyor. Batı da bu yok. Doğu'da insana önem veriliyor.  10 günlük ziyaret boyunca bizi yalnız bırakmadılar." dedi.

AYDINLATMADA ÇİN MODELİ UYGULANACAK

İki kent arasında kültürel ve özellikle ticari ilişkilerin karşılıklı desteklenmesi ve güçlendirilmesi bakımından kardeş şehir anlaşması imzaladıklarını ifade eden Demirtaş,  " Yaptığımız resmi temaslarımızda güneş ve rüzgâr enerjisi alanında incelemelerde bulunduk. Üretim teknolojilerini yerinde görüp uzmanlardan ayrıntılı bilgi aldık.  Park bahçe ve çevre düzenlemesi konusunda da yapılan çalışmaları beğendim. Bu anlamda ikili ilişkilerde bulunacağız " ifadelerini kullandı.

Başkan Demirtaş ziyaretin sonunda  Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı ve Basın Sözcüsü Jian You'ya Geleneksel Türk Sanatı Ebru işlemeli kravat ve tablo hediye etti.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri