reklam
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Anasayfa > YEREL SEÇİM > İlkadım Belediyesi Nevruz Bayramını Kutladı

İlkadım Belediyesi Nevruz Bayramını Kutladı

21.03.2012 16:47 12 14 16 18 yazdır
Samsun Ülkü Ocakları ve İlkadım Belediyesi işbirliği ile düzenlenen Nevruz Şenliği yağmur dolayısıyla Yaşar Doğu Spor Salonu'nda gerçekleştirildi.
İlkadım Belediyesi Nevruz Bayramını Kutladı

İlkadım Belediyesi, Nevruz Bayramı'nı Mustafa Yıldızdoğan'ın sahne aldığı görkemli bir şölenle kutladı.

Samsun Ülkü Ocakları ve İlkadım Belediyesi işbirliği ile düzenlenen Nevruz Şenliği yağmur dolayısıyla Yaşar Doğu Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. Şölene İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş ve eşi Lüftüye Demirtaş, Kavak Belediye Başkanı Şerif Ün, MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak, MHP MKYK Üyesi İbrahim Özyer, Ülkü Ocakları Samsun Şube Başkanı Taner Tekin ve çok sayıda Samsunlu katıldı.

Program, Nevruz ateşinin yakılması ile başladı, daha sonra ateşin üzerinden atlandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından şölenin açılış konuşmasını yapan Samsun Ülkü Ocakları Başkanı Taner Yetkin, "Türk milli kültüründe Nevruz, aynı zamanda bir 'yeniden doğuş'tur; 'Ergenekon'dan Çıkış'tır. Ebulgazi Bahadır Han'ın 'Türklerin Şeceresi' isimli önemli eserinde ayrıntılı bir şekilde anlattığı Ergenekon Destanı, bu yeniden doğuşun destanıdır. Ergenekon'dan çıkışın tarihi de Nevruz bayramına denk gelmektedir. Bu bayram bizim zaferimiz olacaktır" dedi.

Kurtuluş Mücadelesi'nin ilk adımının atıldığı İlkadım ilçesinde kardeşliğinin, birlik ve beraberliğin ilk adımlarını atmaya devam edeceklerini söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, "Baharın gelişini simgeleyen, doğanın uyanışını gösteren ve sıcaklığın toprakla buluşmaya başladığına işaret eden Nevruz Bayramı'nı heyecan içinde kutlamanın sevincini yaşıyoruz. Türk milletinin hem ata hem de ana yurdunda baharın müjdecisi olarak ayrıcalıklı bir yeri bulunan Nevruz Bayramı; her zaman kardeşliğin, neşenin, hoşgörünün de kaynağı olmuştur. İlkadım İlçemizde bayram havasında kutlanan ve kardeşlik ateşiyle tutuşan kardeşliğimiz tüm Türkiye'yi saracaktır" diye konuştu.

Konuşmalarından ardından Ergenekon'dan çıkışın simgesi olan demir dövme töreni yapıldı. Örs üzerinde yapılan demir dövmenin ardından geleneksel oyunlardan halat çekme, kaşık üzerinde yumurta yarışı yapıldı. Geleneksel oyunların ardından İlkadım Belediyesi Halk Oyunları Ekibi sahneye çıktı. Samsun yöresi ve Zeybek oyunlarının ardından İlkadım Belediyesi Türk Halk Müziği Sanatçısı Hava Güven ve Konuk sanatçı Dr. Altan Kamal, şarkılarıyla katılımcıları coşturdu.

Son olarak sahneye ünlü sanatçı Mustafa Yıldızdoğan çıktı. Sevenleri tarafından alkış ve tezahüratlarla beğenilen şarkılarını okuyan sanatçı Mustafa Yıldızdoğan, Samsun'un Cumhuriyet ve hürriyetin ilk adımının atıldığı bir şehir olduğunu belirterek, "Birliğin, kardeşliğin hamuru olan Nevruz, ötekileştirme ve ayrıştırmanın sonu olsun. Kardeşliğimiz sonsuz kadar devam etsin" ifadelerini kullandı.

Konserin sonunda İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Ülkü Ocakları Samsun Şube Başkanı Taner Yetkin, MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak, plaket, çiçek ve Samsun'un simgesi olan Atatürk heykeli takdim etti.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri