23 Haziran 2021 Çarşamba
Anasayfa > TEKNOLOJİ > Her yerde dinleniyoruz

Her yerde dinleniyoruz

18.03.2012 17:25 12 14 16 18 yazdır
Amerika Birleşik Devletleri Utah'ta çöl ortasına kurduğu dev dinleme ve istihbarat merkeziyle tüm dünyayı dinleyebilecek. ABD'li ajanlar istediği bilgiye tek tuş yardımıyla ulaşabilecek.
Her yerde dinleniyoruz
Amerika Birleşik Devletleri Utah'ta çöl ortasına kurduğu dev dinleme ve istihbarat merkeziyle tüm dünyayı dinleyebilecek. ABD'li ajanlar istediği bilgiye tek tuş yardımıyla ulaşabilecek.
Sadece Google aramalarını, yazışmaları değil, telefon kablolarından geçen tüm bilgileri, alışverişleri, park cezalarını, mahkeme kararlarını takip edecek

DÜNYANIN EN BÜYÜK TELEKULAK MERKEZİ

ABD'nin Utah eyaletinde çöl ortasında, her birinin geçmişi didik didik edilmiş 10 bin işçi 93 bin metrekarelik bir binanın inşaatını bitirmeye çalışıyor. ABD'nin en ünlü bilm ve teknoloji dergisi Wired, Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) tarafından 2 milyar dolara yaptırılan binayı bu ayki kapağına taşıdı. NSA'nın yeni merkezi Eylül 2013'te tamamlandığında dünyanın en büyük telekulak merkezi olacak. Öyle ki burada masasının başında oturan bir Amerikan ajanı dünyada telefon ve internet kablolarından geçen tüm bilgileri istediği gibi tarayabilecek.

HER ŞEYE ULAŞABİLECEKLER

İstediği kişinin Google'da yaptığı aramalardan yazdığı e-posta mesajlarına, o güne kadar satın aldığı kitaplardan trafik cezalarının dökümlerine kadar her şeye ulaşabilecek. Aynı kişinin borsada alıp sattığı kağıtlar, iş anlaşmaları, yabancı bir ordudaki ve devlet dairesindeki kayıtları da bu merkezde toplanacak.

ABD'nin eski başkanı George W. Bush döneminde tohumları atılan proje insan hayatının gizliliğini ihlal ettiği için çok eleştirilmişti. Ancak birkaç küçük değişiklikle hayata geçiriliyor.

ÖZEL ŞİFRE KIRMA BİRİMİ

ABD'deki tüm istihbarat birimlerine bilgi servisi yapacak merkez tüm bu bilgileri saklayabilmek için yalnızca bilgisayarlarına 2 bin 500 metrekarelik bir alan ayırdı. Buradaki bilgileri çözmek için özel şifre kırma ekipleri kurdu. Wired NSA'nın yeni merkezinde birikecek bilginin büyüklüğünü açıklamak için şu örneği verdi: Bilim insanları insanoğlunun var olduğu günden beri biriktirdiği tüm bilginin 5 extabit büyüklüğünde olduğunu düşünüyor. NSA'nun Utah'taki merkezinde "milyon exabit" anlamına gelen yottobit birimleriyle işlem yapılacak. Daha basit açıklamak gerekirse: burada biriktirilen bilgiler kağıda döküldüğünde en az 500 000 000 000 000 000 000 sayfa edecek!

10 MİLYON DOLARLIK GÜVENLİK

Utah'ta enerjisini kendi üreten istihbarat binası 7 bin 500 kilo ağırlığındaki bir aracın, saatte 80 kilometre ile duvarlara çarpmasına karşı bile dayanıklı. Merkezin içine girebilmek için 9.7 milyon dolara inşa edilmiş özel bir lobi bölümünden geçiliyor.

3 gün

Jeneratörlerin merkeze aralıksız elektrik vermeye devam edebileceği süre.

6.2 milyon litre

Su kuyularının günlük pompalama ve saklama kapasitesi.

60 bin ton

Bilgisayarların sıcaklığını kontrol altında tutmak için kullanılan malzeme miktarı.

10 milyon dolar

Merkezdeki tüm güvenlik önlemlerine harcanan para.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri