reklam
26 Eylül 2021 Pazar
Anasayfa > Yazarlar > Ahmet SEVEN > ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ HAFTASI
Ahmet SEVEN

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ HAFTASI

16.03.2020 23:59 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ahmet SEVEN
ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ HAFTASI

 AHMET SEVEN
Samsun Yazarlar Derneği Başkanı


Çanakkale Savaşları bayrağımızı bayrak yapan, bu toprakları da bize kıyamete kadar vatan yapan savaşların en önemlilerinden birisidir.  

Şair:
Bayrakları Bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak eğer uğrunda öven varsa vatandır. Diyor 

Her anının destanlaştığı, her siperde ayrı bir destanın yazıldığı Çanakkale Savaşlarının tarihimizde bu kadar önem bulmasının altında yatan gerçek bütün bir milletin  yediden yetmişe savaşın içerisinde yer almasıdır. Bu savaş bu büyük milletin “Ya istiklal ya ölüm” kararlılığının en bariz örneklerinden birisidir.  

Çanakkale imkân değil, iman savaşıdır.  

Çanakkale imkânın değil, imanın galip geldiği savaştır.  Kazandığımız zafer de iman zaferidir. Ayrıca bu savaş düşmana karşı yeryüzünde son bir Türk kalmadan, onun da son ocağı kararmadan pes etmeyeceğinin belgesidir. 

Sahip olduğumuz iman ve kararlılık, taşıdığımız bu asil duygu kıyamete kadar ruhumuzda yaşamaya devam edecektir. Herkes bilmeli ki dün Çanakkale de ne isek bugünde sefer için gittiğimiz her cephede yine oyuz. Dün olduğu gibi bugün de şehadet arzusuyla yola çıkan bir neferi zafere giden yoldan engelleyecek hiçbir güç yoktur. 

Düğüne gider gibi cepheye giden, tek arzusu şehadet olan bir milletin mensubu olmanın gururu içerisindeyiz. Her karışı şehit kanıyla yoğrulan bu topraklardan beslenen her gencimiz cepheye hala aynı arzu, aynı heyecan ve gaye ile gitmektedir.  Bu vatan uğruna şehit olanlarımız canını vermiş, gazilerimiz de bedenlerinin parçasını bırakmışlardır. Bütün bu tabloları görünce sen ne yüce bir milletsin demeden geçemiyoruz. 

Çanakkale savaşlarında kadınlarımızda erini evladını cepheye gönderip ardından gösterdikleri destansı kahramanlıklarıyla dünyaya Türk Kadınının güç ve cesaretini duyurdular.  

Çanakkale Savaşı bir milletin yediden yetmişe topyekün seferber olduğu savaşlardan birisidir. 

Onlar gösterdikleri asil mücadeleleriyle “Türk asker doğar ve asker ölür” sözünü bir kez daha tarihe yazdırdılar.  

Elde edilen zaferde Türk kadınının kınalı elinin rolü büyüktür. Kınalı kuzuları için mermi yaptılar, kazak ördüler, omuzlarında cephane taşıdılar. Yara sardılar. Velhasılı savaşın her alanında yer aldılar.  Savaş sona erdiğinde ne rütbe ne de makam istediler. Vatanın kurtuluşunu en büyük rutbe bildiler. 

Ülkemizin düşmanlar tarafından dörtbir yandan karanlığa gömülmek istendiği günlerde bahtı kara maderinin yüzünü güldürmek için cephelerde eri ve evladıyla omuz omuza savaşanlar unutulabilir mi?  

Vatan sevgisiyle arkalarına bakmadan yollara düşen, huduttan hududa yol bulup cepheye koşanlar hiç unutulabilir mi?

Dağ taş aşıp, düşmanın üzerine şimşek gibi çakan, seller gibi coşarak koşanlar hiç unutulabilir mi?

İleri atılıp sellercesine, göğsünden vurulup tam ercesine, bir gül bahçesine girercesine şu kara toprağın bağrına girenler hiç unutulabilir mi?

Elbette unutulmaz. 

Sen Ey Türk evladı onları unutma ve unutturma! Onlarla daima gurur duy. Her biriyle ne kadar övünsen haklısın. Yolunu yolun, derdini derdin, sevdasını sevdan bil. 

Bize canlarıyla hür bir vatan bırakarak hürriyet zevkini tattıranların her birini rahmet minnet ve şükranla anıyorum.

Verdikleri mücadelelerle ruh dünyamızda bıraktıkları izlerin daima taze kalabilmesi  ümidiyle…
 
Çanakkale Zaferinin 105. Yıldönümünü kutluyorum.


Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.