reklam
31 Temmuz 2021 Cumartesi
Anasayfa > TARİH > Ahsen Vakfı Başkanı Yol Haritasında

Ahsen Vakfı Başkanı Yol Haritasında

14.03.2012 23:53 12 14 16 18 yazdır
Kanal S Televizyonunda Ahmet Seven’in hazırlayıp sunduğu “Yol Haritası” Programına dini, tarihi ve kültürel önem taşıyan mekânları araştırmak, tanıtmak ve yaşatmak amacıyla 2009 Yılında merkezi Samsun'da olmak üzere kurulan AHSEN Vak
Ahsen Vakfı Başkanı Yol Haritasında
Kanal S Televizyonunda Ahmet Seven’in hazırlayıp sunduğu “Yol Haritası” Programına dini, tarihi ve kültürel önem taşıyan mekânları araştırmak, tanıtmak ve yaşatmak amacıyla 2009 Yılında merkezi Samsun'da olmak üzere kurulan AHSEN Vakfının Genel Başkanı Rasim Tekeci konuk olarak katıldı.

 

Tekeci vakfın amaçlarının Kültürel, tarihi, dini önem taşıyan mekânların tayini ve tespiti ve araştırılması için yerli ya da yabancı bilim adamlarından yararlanmak ve yerli ve yabancı araştırmacıların bu konudaki çalışmalarından istifade etmek olduğunu ifade etti.

Rasim Tekeci programda, bu mekânların, ilgili kurumların onayı ile restorasyonunu, ihyasını, korunmasını ve güzelleştirilmesini sağlamak ve bunun için gerektiğinde yerli ve yabancı kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak ve bu tür mekânların tanıtımı için ulusal ve uluslar arası, gerekli her türlü organizasyonları planlamak ve yürütmek yazılı ve görsel medya imkânlarından yararlanmak, konferanslar, paneller, açık oturumlar, seminerler ve sempozyumlar tertip etmek vakıf amaçları doğrultusunda her türlü etkinlikler düzenlemek ve bu amaçla düzenlenen etkinliklere katılmak ve katılımı sağlamak. amaca uygun olarak dini, tarihi ve kültürel öneme haiz mekanların tanıtımı için çeşitli müsabakalar, bilgi, proje yarışmaları düzenlemek olduğunu anlattı.

Tekeci bugüne kadar Şanlıurfa İli, Viranşehir İlçesi Eyyüpnebi Beldesindeki Hz. Eyyüb Peygamber (a.s) ile Diyarbakır İli Eğil İlçesi'ndeki Hz. Elyessa Peygamber (a.s), Hz. Yunus Peygamber (a.s), Hz. Zülkifl Peygamber (a.s), Hz. Harun Nebi (a.s), Hz. Hallak Nebi (a.s), Hz. Ömer Nebi (a.s) türbe ve makamlarını, Bitlis'in Norşin ilçesindeki Abdurrahman-i Tagi (k.s) türbe ve medresesini, Bitlis'in Gayda ilçesindeki Seyyid Sıbgatullah El Arvasi (k.s) türbesini, Bitlis Merkezi'ndeki Şeyh Fethullah (k.s) türbesini, Türkiye sınırları içerisindeki ve dışarısındaki dışındaki dini, tarihi ve kültürel önem taşıyan değerlerin ihyası, korunması, geliştirilmesi, tanıtılması gibi çalışmaların gerçekleştiğini söyledi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri