28 Eylül 2020 Pazartesi
Anasayfa > DERNEK-SENDİKA > Tarihe Yolculuk Konvoyu gerçekleştirildi

Tarihe Yolculuk Konvoyu gerçekleştirildi

20.05.2012 22:17 12 14 16 18 yazdır
Merkezi Samsun'da bulunan Kavak Dernekleri Federasyonu (KADEF), Kavak Sanayici İşadamları Esnaf ve Meslek Grupları Derneği (KASİEM), Kavak Belediyesi işbirliği ve İlkadım Belediyesi'nin katkılarıyla "Tarihe Yolculuk Konvoyu" düzenlendi.
Tarihe Yolculuk Konvoyu gerçekleştirildi

Kavak Dernekleri Federasyonu ile İlkadım ve Kavak Belediyeleri organizesinde gerçekleştirilen programa çok sayıda araç katıldı.
Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünden başlayan konvoya yaklaşık 55 araç ve çok sayıda vatandaş, Mustafa Kemal Atatürk'ün Anadolu'ya geçtiği yolu takip ederek Kavak ilçesine gittiler.
Atatürk'ün Kurtuluş Mücadelesi'ni başlatmak için 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışını ve buradan Anadolu'ya geçerek özgürlük ateşini yakmasını konu alan etkinlik kapsamında yaklaşık 555 araçlık konvoy, Atatürk'ün Samsun'dan Kavak ilçesine geçerken kullandığı ve "Ata Yolu" olarak bilinen yolu kullanarak Kavak'ta düzenlenen programa katılmak üzere yola çıktılar.
Konvoy, Hacıllı köyünde vatandaşlar tarafından davul zurna eşliğinde, çiçeklerle karşılandı.

Etkinliğe katılan İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, "Bu sene ikincisini yaptığımız tarihe yolculuk konvoyu, Kurtuluş Savaşını başlatmak üzere 1919 yılında Samsun'a çıkan Ulu Önder Atatürk, halkla buluşmak için hareket etti. Buradan Kavak, Havza, Amasya, Tokat, Sivas ve Erzurum'a gitti. Biz de Kurtuluş Savaşı'ndaki ilk hareket olarak ve Atatürk'ün Kavak ilçesine gidişini canlandırıyoruz. Bundan sonra ileri ki dönemlerdeki hedefimiz Kavak'tan sonra Havza, Amasya, Tokat, Sivas, Erzurum ve Ankara'ya kadar gitmek istiyoruz. Bunu bir şölen havasına dönüştürüp, insanlarımıza tarihi unutturmamak istiyoruz" dedi.

KADEF Başkanı Yılmaz Karagöz ise tarihi yolculuğu başlatmalarındaki amacın, tarihe sahip çıkmak ve yeni kuşaklara aktarmak olduğunu söyledi.

Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanan araç konvoyu Kavak'a hareket ederek, Kavak'ta yapılacak törenin ardından keşkek partisi ve piknik organizasyonu ile son buldu.


 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri