14 Aralık 2018 Cuma
Anasayfa > GÜNDEM > REZİDANSTA AKRABA! ÜZERİNDEN VURGUN

REZİDANSTA AKRABA! ÜZERİNDEN VURGUN

09.12.2017 11:27 12 14 16 18 yazdır
CHP'li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, CHP Milletvekili Gamze İlgezdi'nin eşi. İlgezdi, belediye başkanı olduktan sonra servetine servet kattı.
REZİDANSTA AKRABA! ÜZERİNDEN VURGUN
 REZİDANS VURGUNU TAKİBİNİN DİĞER ŞEHİRLERE DE SIÇRAYACAĞI SÖYLENİYOR


İçişleri Bakanlığı, milyarlık vurgunda düğmeye bastı. CHP'li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdihakkında görevden uzaklaştırma kararı verildi. Karar, İlgezdi hakkında "Görevini kötüye kullandığı, haksız kazanç elde ettiği, ihaleye fesat karıştırdığı ve gerçeğe aykırı belge düzenlediği" iddialarıyla açılan soruşturma kapsamında alındı.

 
Sabah'ın haberine göre; Ataşehir'deki milyarlık vurgun CHP'de 1994'teki İSKİ skandalından sonraki en büyük belediye vurgunu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kızı ve özel kalem müdürünün isminin de karıştığı Buz Residans skandalıyla ilgili çok çarpıcı delillere ulaşan bakanlık müfettişleri, İlgezdi'nin enişte, yeğen ve birinci derece yakınlarıyla kurduğu vurgun çarkı yoluyla kamuyu milyarlarca liralık zarara uğrattığını tespit etti.
 
İşte detaylar:
 
AKRABA ÜZERİNDEN VURGUN
 
Battal İlgezdi, belediye başkanı seçildiği 2009'a kadar Ataşehir'de Ali Asker Maraşlı ve Barış Kılıç'la ortak müteahhitlik ve arsa alım-satım işleri yaptı. Başkan seçildikten sonra müteahhitlik işlerini, akrabaları ve ortakları üzerinden yürüttü.
 
İlgezdi, başkan seçildikten sonra 4 büyük inşaat projesini başlattı. Bunlar; Kılıçdaroğlu'nun kızı ve özel kalem müdürünün kardeşinin, FETÖ'nün firari belediyeler imamı Erkan Karaarslan ve onun sağ kolu Nermin Canyurt'un da 4'te 1 fiyatına rezidansının olduğu Buz Rezidans, Erguvan Barış Parkı, Odakule 1 ve 2 Rezidansları ve son olarak imara aykırı 5 bin metrekarelik özel okul.
 
 İlgezdi, Buz Rezidans'ın belediyeye ait 4'te 3 hissesini çeşitli imar oyunlarıyla tek parsel üzerinde birleştirdi ve Buz Rezidans'ın inşaatına başladı.

 
 Ataşehir Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı Ali Emrah Büyük'ün ortağı olduğu Büyük Uzunlar Şirketi ile bu şirketin Buz Rezidans'ın üzerine inşa edildiği 1928 ada 7 no'lu parsel üzerinde hiçbir tasarruf yetkisi olmamasına rağmen, söz konusu parselin mülkiyet hakkının kullanılmasına dair kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzalandı.

 
CHP'li İmar Komisyonu Başkanı Büyük'ün yüzde 50 ortağı olduğu Büyük Uzunlar Şirketi'nin diğer ortakları Mehmet Ali ve Yusuf Uzunlar'ın amca kızı olan Nurhan Kahvecioğlu devreye sokuldu. Hayatı boyunca hiç çalışmamış Kahvecioğlu, kendisine "2 milyon TL'yi nereden buldun?" diye soran Mülkiye müfettişlerine ise "Yurtdışında yaşayan akrabalarım elden gönderdi" dedi. Kahvecioğlu üzerinden Buz Rezidans arsasını tek parça haline getiren İlgezdi ve ortağı İmar Komisyonu Başkanı Ali Emrah Büyük, söz konusu arsayı 2 milyon TL bedelle Büyük Uzunlar İnş. Ltd Şti. adına satın aldı.

 
Battal İlgezdi ve Ali Emrah Büyük, 114 daire bulunan Buz Rezidans'taki dairelerden birini Kılıçdaroğlu'nun kızı Zeynep Kılıçdaroğlu'na 225 bin TL bedelle sattı. Milyonluk dairelere 4'te 1 fiyatına sahip olan isimlerden bir diğeri ise Kılıçdaroğlu'nun özel kalem müdürü Tuncay Ceylan'ın kardeşi Onur Okay Ceylan oldu. Ayrıca FETÖ'nün belediyeler imamı firari Erkan Karaarslan'a da tıpkı Kılıçdaroğlu'nun kızı gibi 225 bin TL bedelle daire verildi.
 
ERGUVAN VURGUNU
 
Battal İlgezdi-Ali Emrah Büyük ortaklığı Buz Rezidans'tan sonra Erguvan Barış Parkı yapımında, konut imarı üzerinden sözde konut yaptığı ama imara aykırı olmasına rağmen özel okula kiraya verdiği projeden ve Odakule Rezidans inşaatından da on milyonlarca lira vurgun yaptığı ortaya çıktı.
 
MİLYONLUK DAİRENİN BELGESİNİ GÖSTEREMEDİ
 
Gamze Akkuş İlgezdi'nin 12 dairesinin bulunduğu Ataşehir'deki Buz Rezidans'ta Kemal Kılıçdaroğlu'nun kızı Zeynep Kılıçdaroğlu'nun da milyonluk dairesi olduğu ortaya çıkmıştı. Kılıçdaroğlu, dairenin fiyatını gösteren belgeyi gösterememişti.
 
CHP MİLLETVEKİLİ REZİDANS MİLYONERİ
 
Battal İlgezdi'nin CHP İstanbul milletvekili olan eşi Gamze Akkuş İlgezdi de skandalın içinde yer alan isimler arasında bulunuyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yeminini ettikten sonra "sosyalizm" ikonu olarak sol yumruğunu havaya kaldıran İlgezdi'nin Bağdat Caddesi ve Ataşehir'de milyonlarca lira değerinde 15 lüks rezidansı olduğu ortaya çıkmıştı.
 
DANIŞMANA EV
 
O daireler içinde Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanı Ömer Tuncay Ceylan'ın kardeşi Onur Okay Ceylan'ın dairesinin de olduğu ortaya çıkmıştı.
 
ATAŞEHİR'İ PARSELLEYİP SATTI
 
CHP'li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, CHP Milletvekili Gamze İlgezdi'nin eşi. İlgezdi, belediye başkanı olduktan sonra servetine servet kattı. Usulsüz imar düzenlemeleriyle, Ataşehir'in rantını, çevresine ve CHP yöneticilerinin yakınlarına akıttı.
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri