İlkadım Belediyesi SAMBİS'i hayata geçiriyor

Temmuz ayı sonu itibariyle halkın kullanımına sunulacak olan SAMBİS bisikletleri terminallere indirildi.

BİSİKLETLERİN İLK DENEME SÜRÜŞÜNÜ DEMİRTAŞ YAPTI

 Temmuz ayı sonu itibariyle halkın kullanımına sunulacak olan SAMBİS bisikletleri  terminallere indirildi.

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Sahil yolundaki terminale konuşlandırılan bisikletleri yerinde inceledi.  Akıllı bisiklet kiralama sistemi hakkında bilgi alarak bisikletleri kontrol eden Başkan Demirtaş, SAMBİS bisikletinin ilk deneme sürüşünü yaptı.

“Temmuz Sonu İtibariyle Halkın Hizmetinde Olacak”

Sağlıklı Yaşam İçin Bisiklet Projesi" kapsamında sahil yolunda yapımı hızla devam eden SAMBİS’intemmuz ayı sonu itibariyle faaliyete açılması bekleniyor.

Türkiye Kalkınma Bakanlığı Koordinasyonu’nda, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ile proje sahibi İlkadım Belediyesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi ortaklığında yürütülen ‘Temiz Bir Gelecek ve Sağlıklı Yaşam İçin Bisiklet Projesi SAMBİS için son hazırlıklar hızlı bir şekilde sürdürülüyor. 6 istasyon, 160 adet park istasyonu ve  110 adet bisiklet ile Doğu Park ile Batı Park arasında 8,6 kilometrelik alanda oluşturulacak olan bisiklet yolunda Samsunlular, bisiklet sürümenin keyfini doyasıya çıkaracak.

Engelliler ve Yaşlılar Bisiklet Sürecek

Türkiye’nin bazı illerinde benzer uygulamalar olmasına rağmen istem alt yapısı ile Türkiye’de ve Dünyada ilk olacak bir uygulamaya ilk adımını atan İlkadım Belediyesi her istasyonda 1 adet engelli bisikletlerinin olacağı Samsun Akıllı Bisiklet Projesi kapsamında toplamda 6 engelli bisikleti, Samsun da yaşayan engelli vatandaşların hizmetinde olacak. Temmuz ayı sonu itibariyle açılışı gerçekleştirilecek olan Akıllı Bisiklet Projesi (SAMBİS) ile Batıpark  ve Doğupark arasında proje kapsamında yapılması planlanan 8,6 km’lik yeni bisiklet yolları ile güvenli alternatif ulaşım imkanı sağlanacak. Ayrıca uygulamada engelli tasarımlı bisikletleri ile hem engelli vatandaşlara hem de yaşlı vatandaşlara sahil boyunca istedikleri gibi gezinme fırsatı sağlanacak.

Uydu’dan Takip

SAMBİS projesin dünya ölçeğindeki bisiklet projelerine göre daha üst düzeyde olduğuna dikkat çeken İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, “ Bisiklet kullanımını yaygın hale getirerek hem çevre hem de insan sağlığı açısından önemli bir faydayı sağlamış olacağız. Proje içersinde engelli vatandaşlarımız için de bisikletlerimiz olacak. Bisiklet kullanmak isteyen  her yaştan halkımız ücretini ödeyerek, belirli güzergah üzerinde veya şehir içinde dilediği gibi bisiklet kullanabilecek. Bisikletler, aynı zamanda hırsızlık olaylarına karşı GPRS aracılığıyla uydudan takip edilebilecek  Karadeniz’de bir ilki gerçekleştirmekten mutluluk duymaktayız." dedi.

 


24.06.2012 14:15
YORUMLAR
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.