25 Mayıs 2020 Pazartesi
Anasayfa > SAMSUN HABER > MİLLİ MÜCADELE KAHRAMANI FATMA ÇAVUŞ ANILDI

MİLLİ MÜCADELE KAHRAMANI FATMA ÇAVUŞ ANILDI

07.11.2018 17:31 12 14 16 18 yazdır
İlkadim Belediyesi, İlkadim Kent Konseyi 'Gençler Değerleriyle Buluşuyor' projesi kapsamında Dağköylü bir yiğit Kadın Kahraman Fatma Yalçın (Fatma Çavuş)'u andı.
MİLLİ MÜCADELE KAHRAMANI FATMA ÇAVUŞ ANILDI

İLKADIM BELEDİYESİ UNUTMADI


SAMSUN DAĞKÖYLÜ MİLLİ MÜCADELE KAHRAMANI FATMA ÇAVUŞ İLKADIM'DA ANILDI


İlkadim Belediyesi, İlkadım Kent Konseyi "Gençler Değerleriyle Buluşuyor" projesi kapsamında Dağköylü bir yiğit Kadın Kahraman Fatma Yalçın (Fatma Çavuş)'u andı.


Milli Mücadele Kahramanı Dağköylü Fatma Çavuş'un kitabının yazarı Araştırmacı- Yazar Ahmet Seven Fatma Çavuş Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde bir konferans verdi. 


Erkekleri askerlik ve seferberlik görevi için çeşitli cephelere giden köyün savunması kadın çocuk ve yaşlılara kalmıştı. Bu baskınlar esnasında her iki tarafta zayiat vermiş, Fatma Yalçın-1897-1963 (Fatma Çavuş) isimli kadın büyük yararlıklar göstererek Türk kadını adına adeta destan yazmıştı. Fatma Çavuşun etrafında toplanan köylüler, onun öğrettiği taktiklerle çeteleri püskürtmeyi başarmıştı. Eşi seferberliğe gidip geri dönmemiş olan Fatma Çavuş bundan sonra bir daha da evlenmemiş, vefat edinceye kadar Dağköy'de yaşamıştı. Fatma Yalçın'ın kahramanca mücadelesi dikkat çekmiş, Cumhuriyetin ilanından sonra bilhassa Gazi M. Kemal Atatürk'ün isteğiyle T.B.M.M tarafından çavuşluk unvanı verilmek üzere Ankara'ya davet edilmiş ancak günün şartlarında Ankara'ya gidememişti. Kendisine takdir edilen Çavuşluk unvanını vefat (1963) edinceye kadar onurla taşımış, çevresi tarafından son nefesine kadar Fatma Çavuş olarak anılmıştı. 


Onunla ilgili anlatılan ve hepsi de bir kahramana yakışan çok sayıda vesika vardı. Samsun'da kutlanan Milli Bayramlara davet edildiği, atıyla birlikte geçit merasimlerine katıldığı, bir gurur abidesi gibi halkın arasından geçtiği hala o günkü heyecanla anlatılmaktadır. 


Anadolu'muzun birçok vilayetinde olduğu gibi savaşın yanı sıra çete baskınlarıyla da etkilenmiş olan Dağköylüler bu arada büyük kıtlık çekmiş, mısır somaklarını el değirmenlerinde öğüterek yemek zorunda kalmışlardı. Özellikle Rum köylerinden toplanan vatandaşlarla oluşturulan çetelerin baskınına uğrayan Dağköylülerin evlerin ateşe verilmiş, malları yağmalanmış ve hayvanları telef olmuştu. 


Tarihi bir mücadeleye sahne olan köyde halk kahramanca savunma yaparak destanlar yazarken tarihlerinin yazılmasına fırsat bulamamışlardı.

Fatma Çavuş Mesleki Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen konferansın ardından Fatma Çavuşun kahramanlık mücadelesinin geçtiği Dağ köyüne gidildi.
Kabri basinda kuran ve dualarla anıldıktan sonra gençlere köy gezdirildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri