28 Eylül 2020 Pazartesi
Anasayfa > DERNEK-SENDİKA > Kavaklılardan tarihe yolculuk konvoyu

Kavaklılardan tarihe yolculuk konvoyu

11.05.2012 11:15 12 14 16 18 yazdır
Kavaklılar, "2'nci Tarihe Yolculuk Konvoyu için hazırız" dediler. 20 Mayıs'ta Samsunlular, Ata'nın Anadolu'ya geçtiği yolu takip ederek Kavak'a gidecekler.
Kavaklılardan tarihe yolculuk konvoyu
Kavaklılar, "2'nci Tarihe Yolculuk Konvoyu için hazırız" dediler. 20 Mayıs'ta Samsunlular, Ata'nın Anadolu'ya geçtiği yolu takip ederek Kavak'a gidecekler.
KADEF, KASİEM, Kavak Belediyesi işbirliği, İlkadım Belediyesi'nin katkılarıyla geçen yıl birincisi düzenlenen 'Kavaklılar Tarihe Yolculuk Konvoyu' 20 Mayıs pazar günü yeniden Ata'nın izinden yola çıkıyor. 
Kavaklılar yüzlerce araçlık konvoyla, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'dan Anadolu'ya başlattığı yolculuğun ilk durağı olan Kavak'a gidecekler. 
Organizasyonun katılımcıları, 20 Mayıs pazar günü saat 10.00'da başlayacak olan  etkinlik öncesinde, dün akşam Gazi Sahnesi'nde düzenlenen hazırlık toplantısında bir araya geldiler. Yoğun bir katılımın olduğu gecede 'Kavak Tarihe Yolculuk Projesi'nin Koordinatörü Şakir Demirci, "19 Mayıs 1919'da Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak için Samsun'a çıkan Mustafa Kemal ve arkadaşlarını Anadolu yollarında ilk karşılayanlar ve destekleyenler, Kavaklılar olmuştur. Amacımız, ilçemizin tarihine sahip çıkmaktır. Geçen yıl çok büyük bir katılımla bu etkinliğimizi gerçekleştirdik. Bu yıl da yüzlerce araçlık bir konvoy hazırlığı içindeyiz" dedi.
Kavak Dernekleri Federasyonu (KADEF) Başkanı Dr. Yılmaz Karagöz ise, "Kavak'ın tarihi mirasına sahip çıkmak ve çocuklarımıza aktarmak amacıyla, ailelerimizle birlikte Atatürk'ün Anadolu'ya geçtiği tarihi yoldan, büyük bir konvoy gerçekleştireceğiz. Geçen yıl Kavaklıların tarihlerine sahip çıktığını yaşarak, gördük. Bu yıl ki etkinliğimiz, daha da görkemli ve coşkulu olacak. Tüm Samsunluları bu tarihe coşkuya katılmaya davet ediyoruz" diye konuştu.
Gecede Kavak Belediye Başkanı Şerif Ün ve İlkadım Belediye Başkanvekili Burhan Taş da yaptıkları konuşmalarda, etkinliğe büyük destek verdiler. 
Samsun'da 20 Mayıs pazar günü saat 10.00'da Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanacak araç konvoyu buradan Kavak'a hareket edecek. Kavak'ta yapılacak törenin ardından da keşkek partisi ve piknik organizasyonu düzenlenecek.
 
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri