29 Mart 2020 Pazar
Anasayfa > SAMSUN HABER > KAVAKLILAR DEPREME KARŞI BİLİNÇLENDİRİLECEK

KAVAKLILAR DEPREME KARŞI BİLİNÇLENDİRİLECEK

31.01.2020 13:45 12 14 16 18 yazdır
Olası bir depremde kayıpları en aza indirgemek isteyen Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, 'Afete hazır olalım' sloganı ile çalışma başlatma kararı aldı.
KAVAKLILAR DEPREME KARŞI BİLİNÇLENDİRİLECEK

Deprem Bilincini Aşılamalıyız


Olası bir depremde kayıpları en aza indirgemek isteyen Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, “Afete hazır olalım” sloganı ile çalışma başlatma kararı aldı.


Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Kuzey Fay hattına yakın bulunan 20 bin nüfuslu ilçede halkı deprem konusunda bilinçlendirme çalışması yapacaklarını söyledi. Sarıcaoğlu, ayrıca vatandaşları oturdukları binaların da sağlamlık durumlarının gözden geçirmeye davet etti.


Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunu ve ilçesinin de neredeyse Türkiye'nin Kuzey Fay hattı üzerinde bulunduğuna dikkat çeken Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, vatandaşların içinde oturdukları binalarının depreme dayanıklılığını tespit konusunda ihmalkar olmamalarını isteyerek “ Bu konuda hepimiz çok duyarlı olmalıyız. Ve unutmamalıyız ki insanı deprem değil bu konudaki duyarsızlığı öldürür” dedi.  Sarıcaoğlu, şu görüşlere yer verdi:


“İlçemiz Kuzey Fay hattının çok yakınında olması dolayısıyla bu hat üzerinde meydana gelebilecek olası bir depremde en fazla hasarı ve zararı görecek yerlerden birisi. O nedenle ilçemizde böyle bir durumda can ve mal kaybını önlemek veya en aza indirgemek amacıyla bir çalışma yapmayı planladık. Bu doğrultuda öncelikle ilçemizdeki eski veya yeni tüm yapıların depreme sağlamlık kontrolünden geçirilmesini istiyoruz. Ayrıca AFAD’ın halkımızı depreme hazırlık konusunda bilinçlendirme çalışması yapmasını hatta okullarda da öğrencilerimize bu yönde eğitici bilgiler verilmesini sağlamak istiyoruz. Böylece bunun bir toplumsal bilince dönüşmesini amaçlıyoruz. Depremlere hazırlık konusu deprem kuşağı üzerinde bulunan ilçemiz için çok önemli “    dedi. Geçen yıl  Samsun Üniversitesi Kavak Meslek Yüksekokulu konferans salonunda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak jeoloji mühendisi Enis Işık ile arama kurtarma teknisyeni Zekayi Aydoğan katılmış ve;
 

 Kavak'ın deprem yönünden birinci kuşakta yer aldığını belirterek, etkinlikle Samsun'da meydana gelen afet türlerini tanıtmak, afet bilincini oluşturmak ve farkındalık sağlamayı amaçladıklarını anlattı. Aydoğan ise deprem oluşumu, afet ile ilgili yapılması gereken hazırlıklar, toplanma alanları ve afet gönüllülüğü hakkında bilgi vermişti.Etiketler : KAVAK DEPREM
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri