26 Ekim 2020 Pazartesi
Anasayfa > GÜNDEM > Amasya'da Sosyal Güvenlik Haftası Etkinlikleri

Amasya'da Sosyal Güvenlik Haftası Etkinlikleri

16.05.2012 20:47 12 14 16 18 yazdır
SGK Amasya İl Müdürü Ömer Eker ve beraberindeki kurum personeli SosyalGüvenlik Haftası nedeniyle Amasya Valisi A. Celil Öz'ü makamında ziyaret etti.
Amasya'da Sosyal Güvenlik Haftası Etkinlikleri


SGK Amasya İl Müdürü Ömer Eker beraberindeki kurum personeli SosyalGüvenlik Haftası nedeniyle Amasya Valisi A. Celil Öz'ü makamında ziyaret etti.

Eker, sürdürdükleri çalışmaların yanı sıra Amasya'daki sektörlerinistihdamdaki payı konusunda Vali Öz'e bilgiler aktardı.

Sosyal güvenlik alanında son yıllarda önemli gelişmelerin yaşandığına değinen Vali Öz yaptığı açıklamada, "İlimizde kayıt dışı ekonomi ile mücadelemiz devam etmektedir. Bu kapsamda Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğümüz tarafından gerekli incelemeler titizlikle yapılmaktadır. Çalışanların sosyal ve ekonomik haklarının temini açısından sigortalı olarak çalışmaları büyük önem taşımaktadır. Bu açıdan çalışanlarımızın mağdur olmamaları için sigorta konusunda daha hassas davranmaları ve bu konuda eksikliği olan işverenleri bildirmeleri, hem kendi çıkarları açısından hem de ülke ekonomimiz açısından son derece önemlidir" diye konuştu

Prim Rekortmeni Firmalara Sgk Plaketi

Amasya'da en fazla prim ödeyen 10 firmaya Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından plaket verildi.

Amasya Valisi A. Celil Öz ile diğer yetkililerin de katılımıyla BüyükAmasya Oteli'nde düzenlenen programda şehirde en fazla prim ödeyen Amasya Şeker Fabrikası,Yeni Çeltek Kömür İşletmesi, Fimar Mermer, Silverline, APS Giyim, Özmaya, Kozlu Gıda, Timay, Beşler Yeni Doğuş Madencilik ile Emmioğlu Madencilik firmalarının yöneticilerine plaket verildi.

Vali Öz, istihdam sağlayan firma yetkililerine teşekkür edip, şehirdeyeni yatırımlar yapılması gerektiğine işaret etti. Sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemi için en az 4 sigortalının bir emekliyi finanse etmesi gerekirken Türkiye'de bu oranın 1,9 olduğuna işaret eden SGK Amasya İl Müdürü Ömer Eker, "Ülkemizingenç bir nüfusa sahip olması bugün için iyi görülmekte ancak yapılan hesaplamalar 35 yıl sonra ülkemizin yaşlı bir nüfus sorunu ile karşı karşıya olacağını ortaya koymaktadır. Ülkemiz için öngörülen yaşlanma hızısosyal güvenlik sisteminde acil ve kapsamlı bir reformun zorunluluğunu ortaya koymuştur. Bu reform ilesosyal sigortacılık ilkelerine dayalı etkin, adil, kolay erişilebilir, aktüeryal ve Mali açıdan sürdürülebilir, yoksulluğa karşı daha etkin koruma sağlayan, çağdaş standartlarda sosyal güvenlik sisteminin oluşturulması ve yürütülmesi amaçlanmıştır" dedi.

Kayıt dışı ile mücadeleyi önemsediklerini ve bu kapsamda denetimler sürdürdüklerini vurgulayan Eker, düzenli prim ödeyen firma yöneticilerine ve işverenlere teşekkür etti. Programa Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Akyürek, Cumhuriyet Başsavcısı Feridun Süzer ile Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay ile diğer yetkililer ve SGK İl Müdürlüğü birim yöneticileri de katıldı. 


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri