15 Aralık 2019 Pazar
Anasayfa > SAMSUN HABER > AHMET SEVEN TRT'DE FATMA ÇAVUŞ'U ANLATTI

AHMET SEVEN TRT'DE FATMA ÇAVUŞ'U ANLATTI

19.05.2019 15:23 12 14 16 18 yazdır
Araştırmacı Yazar Ahmet Seven konuk olduğu olarak katıldığı TRT'de Milli Mücadele Kahramanı Dağköylü Fatma Çavuş'u anlattı.
AHMET SEVEN TRT'DE FATMA ÇAVUŞ'U ANLATTI

AHMET SEVEN TRT'DE FATMA ÇAVUŞ'U ANLATTI


Araştırmacı Yazar Ahmet Seven konuk olduğu olarak katıldığı TRT'de Milli Mücadele Kahramanı Dağköylü Fatma Çavuş'u anlattı.  


Ahmet Seven Milli Mücadele Kahramanı Dağköylü Fatma Çavuş hakkında kitap yazmıştı. 


SEVEN: FATMA ÇAVUŞ SAMSUNUN NENE HATUNUDUR


Fatma Çavuş (Yalçın)  Kimdir?

1897 yılında Samsunun 19 Mayıs ilçesine bağlı Dağköy’de doğdu. (Nüfus Kütüğündeki kayıtlarda 01.07.1900 olarak geçiyor)  Babasının adı Ali annesinin adı Selime’dir. Hüseyin, Behiye, Elif ve Ahizar olmak üzere 5 kardeştirler. 1963 yılında yine bu köyde vefat etti. Eşi Hasan Bircan (1887) seferberliğe gidip bir daha dönmemiş, vefat tarihi kayıtlarda 23. 03. 1916 olarak yer almıştır.

Milli Mücadele yıllarında Türk köylerini basan Rum çetelere karşı çetin mücadeleler vermiştir. Bu mücadele esnasında köyde eli silah tutan kadın ve çocuklara taktikler vererek vatan savunmasında yerini almıştır. Rum çetelerinin baskınları esnasında köyde parola sisteminin kullanılmasını sağlamıştır. Cesareti ve Türk kadınına yakışır kahramanlığı sayesinde bölgedeki çetelerin korkulu rüyası haline gelen Fatma Yalçın savunmada gösterdiği üstün başarılar sayesinde halkın daha fazla zayiat vermelerini de önlemiştir. 

Parola bilmediği için farkında olmadan annesinin de bu baskınlar esnasında vurulduğu söylentileri yaygındır. Annesi Selime Yalçın’ın (54) vefatı nüfus kayıtlarında 06.11.1922 olarak geçmektedir.

Kahramanlıkları TBMM tarafından da duyulan Fatma Yalçın Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Çavuşluk unvanı verilmek üzere Ankara’ya davet edilmiş ancak günün şartlarına göre gidememiştir. 

Ölünceye kadar bir daha evlilik yapmamış olan Fatma Çavuşun çocuğu olmamıştır.

Uzun yıllar Samsun’da düzenlenen Milli Bayramlara at sırtında katılmış, hayatında iken Samsun Valiliği tarafından görevlendirilen resmi kişiler tarafından ziyaret edilmiştir. 

Vefat edinceye kadar Dağköy’de tek başına hayat süren Fatma Çavuşun kabri yine bu köydedir. Son yıllarda hayatının medyada yaygınlık kazanmasıyla etkisi artan ve Milli kahramanlarımız arasında duyulmaya başlanan Fatma Çavuşun ismi çeşitli eğitim kurumlarına verilmeye başlanmıştır.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kabrinin yanına anıt heykeli yapılmış olup kabri özellikle Milli Bayramlarda çok sayıda vatandaşımız tarafından ziyaret edilmektedir.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri